Дръзки, смели, цветни, екстравагантни, идеално допълващи изключителните композиции на българските гимнастички – такива са триката, с които нашите грации гордо излизат на килима и се качват на почетната стълбичка. Посрещаме всяко от брилянтните им изпълнения със затаен дъх, но рядко си задаваме въпроса, кой стои зад приказно красивите костюми на националния ни отбор по художествена гимнастика.
Изисканите трика са дело на варненската дизайнерка Невена Братанова.
В началото създава костюми за местните клубове по художествена гимнастика, балет и синхронно плуване, а работата ѝ с националния отбор започва съвсем случайно през 2012, когато седмица преди Европейското първенство в Русия момичетата са на лагер във Варна, а триката пристигат от чужбина с голямо закъснение и недовършени. Само за 5 дни Невена Братанова преправя размерите и залепва над 13 000 кристала Сваровски. През 2016 г. жените и девойките стартират сезона с триката на Невена, а по-късно екипът ѝ започва да изработва и костюмите за ансамблите.
„Стараем се да използваме качествени материи, така че да са максимално удобни. Естествено, включваме и нови материали като шипове, синджири и др. – обяснява дизайнерката. – Опитваме се да избягаме от стандартното трико за гимнастика, търсим нещо по-различно. Най-трудно ни е да уточним моделите, защото трябва да се съобразим с много неща – какво ще отива на гимнастичката, какви са вкусовете ѝ, понякога се налага да променим детайли, дори цветове, така че да получим максимално добра визия за трикото като финален резултат.“
Дизайнът и цветовете зависят, на първо място, от музиката и стила на гимнастичката, цветовете на уредите, както и от желанието на треньорите. Понякога момичетата се вдъхновяват от модели на известни дизайнери, и тогава Невена Братанова подготвя скици, за да уточни как да изглеждат нещата на финала. Защото в триката също има модни тенденции. „Сега те са без ръкави или с един ръкав, без яки, дори без поли, което преди години щеше да ни се струва доста абсурдно” – споделя Невена.
През 2017 г. в анкета на страницата за художествена гимнастика The Knotted Ribbon за „Най-красиво трико” индивидуалните костюми на Невена Братанова заемат всичките първи места.
„И трите трика бяха направени за Невяна Владинова. Най-харесвано беше трикото за лента в черно и златно. Второ място зае нашето любимо трико за бухалки, тогава за първи път използвахме начупени огледала. Много се зарадвахме, че така добре са оценили труда ни” – спомня си дизайнерката.
„Божествено, невероятно, вълшебна красота, изящно, шедьовър” – това е само малка част от коментарите за трикото, което беше показано за първи път на турнира от веригата Гран При по художествена гимнастика в Москва (февруари 2021 г.) и предизвика истински фурор. Уникалното съчетание на елементи от народна шевица впечатли и руските коментатори: „Необичайна комбинация на трико с български костюм, много интересен подход. Приятно е, когато гимнастичките в някои от съчетанията включват и национална тематика, много е чувствено и това си личи в изпълнението” – отбелязаха те.
Вдъхновена от картина на Владимир Димитров-Майстора, Невена Братанова взима за основа кюстендилската сая. Изработването на трикото отнема няколко месеца, а освен бродерия на него са залепени многообразни по форма, големина и цвят кристали.
За Световната купа в София (26-28 март 2021 г.) дизайнерката търси различни, смели, нестандартни и дори екстравагантни решения. Уточняването на моделите започва още през декември, като в него се включват треньори, хореографи, съдии и, разбира се, самите състезателки. Голямата изненада са триката за новата композиция на ансамбъл жени, създадени под влияние на модел на Жан-Пол Готие.
„За ансамбъла искахме да експериментираме с нови, неизползвани досега материи за трика. Избрахме шифон и лак, който си мени цвета от пречупването на светлината и е нещо съвсем ново. Това, че шифонът няма еластичност, ни създаде доста проблеми, но триката станаха много нежни и феерични като основа, а лакът е препратка към металните ризници” – издава тайната на омагьосващите нови трика Невена Братанова.
„Когато гимнастичките излязат на килима, изобщо не мислим за нашия труд, а стискаме палци да си изиграят композициите без грешка – признава дизайнерката. – Щастливи и горди сме, че ни се предоставя тази възможност да се погрижим за визията на нашите националки и работата ни да бъде видяна на най-големите спортни събития.”
В „България днес“ отбелязваме Деня на християнското семейство - 21 ноември с разговор-прозрение на Дарина Григорова с отец Сергий Павлов, предстоятел на храма „Успение на Пресвета Богородица“ в столицата за любовта, семейството и изкушенията на делника...
В петък вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България – бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но следобед от северозапад бързо ще започне..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на София, съобщи БТА. Като възможна нова локация се обсъжда част от сградата на Професионалната гимназия..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..