Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На финала на предизборната кампания гражданите все още се колебаят в избора си

Снимка: webcafe.bg

Последни два дни от предизборната кампания преди вота за 45-то Народно събрание в България. Пандемията направи кампанията уникална, поради всички ограничения, произтичащи от нея. Дали обаче в последния месец партиите и коалициите, борещи се гласовете на избирателите успяха да впечатлят армията от колебаещи се да решат за кого да дадат своя вот?

“Безспорно ситуацията беше уникална, което затрудни повечето партии, особено по-новите политически проекти – коментира пред БНР социологът Живко Георгиев. – От друга страна тя беше шанс партиите да намерят по-силни, адекватни на ситуацията техники за комуникация, по-умело поднесени идеи, но имам чувството, че не се възползваха от този шанс.“


„Кампанията не можа да ме впечатли. Не откривам идеи и личности, които да ме привлекат да гласувам“- такива са най-честите отговори в анкетата на репортера на БНР-„Хоризонт“ Добромир Цветков:

„Ще гласувам, но за кого – още не съм взела решение,– казва гражданка на София. – Не остана време, но има ден за размисъл, надявам се дотогава да изясня позицията си. Но във всички случаи ще гласувам. Не оценявам високо предизборната кампания, не мисля, че е достатъчно сериозна и адекватна. Следих съм дебатите, но в програмата на нито една партия не видях нещо, което да ме привлече.“

„Няма да гласувам- категорична е друга дама и уточнява: – От 30 години не гласувам. Не може да ни убеди кампанията, защото няма такива кандидати, които да ни накарат да гласуваме за тях.“

Гражданите са на мнение, че в предизборната кампания отсъстват истински дебати и сблъсък на идеи. Карантината пък възпрепятства реалните контакти на кандидатите с потенциалните избиратели. Някои дори посочват, че дебатите в медиите по-скоро могат да ги разубедят да гласуват, отколкото обратното.

Това, което успяхме да проследим по време на кампанията не очертава еднозначен отговор на това какво ще се случи в деня на изборите“ – обяснява социологът Живко Георгиев.

„Дали партиите са успели да намерят адекватен подход към своите целеви групи. Дали това видимо в медиите присъствие на партиите в публичното пространство е било допълнено от обичайните по-директни контакти с избирателите, които не ги виждаме обикновено, и как беше организирана тази кампания, ще го кажем като видим как ще протече изборния ден.“

По време на медийните дебати лидерите на големите партии сякаш избягаха от пряка среща в ефир и гражданите не успяха да станат свидетели на лидерски сблъсък на идеи. Причината?

„ Горчивата истина е, че нямаме убедително лидерство на партийно равнище. Голяма част от така наречените лидери са поизчерпани, амортизирани – обяснява социологът.– Имаме заявки за нови лица, но те бяха подтиснати от редица обстоятелства - епидемичната ситуация, която ограничи възможностите им за по-нетрадиционни изяви, очевидно изигра роля и липсата на ресурс. Няма какво да се лъжем - финансовият, медийният, публичният ресурс е по-скоро достъпен за партиите във властта. Новите проекти се оказаха изолирани до голяма степен от публичните медии. Не на последно място, ключовите медии в страната не успяха да намерят адекватни форми да провокират тези гости, които биха били много полезни за избирателите, за да вземат информирано решение и да бъдат мотивирани да участват в процеса.“

Живко Георгиев прогнозира около 50% избирателна активност на 4 април. По думите му, изненади в резултатите от вота ще има, ако до урните отидат и гласуват над 3 милиона души. Между 5 и 8 ще са политическите формации, които ще влязат в следващия парламент, смята той и подчерта, че много трудно ще се формира управленска коалиция, което отваря път на възможността да се стигне до предсрочни избори.

Редактор: Елена Каркаланова /по интервю на Даниела Големинова, БНР-“Хоризонт“/



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Неделно изкачване до хижа "Алеко" ни връща в спомените за първото организирано изкачване на върха

Изложба, планински четения от книги за България, поезия и музиката са само част от програмата на Столичната библиотека по повод 129 години от първото организирано изкачване на най-високата точка в планината Витоша. Поканата е към всички..

публикувано на 24.08.24 в 08:10

Зообиблиотека събира в София читатели - любители на животните

Първата зообиблиотека в България се организира днес, 24 август, от 10:00 ч. от Столичната библиотека в партньорство със Зоологическа градина – София. До езерото в столичния зоопарк любителите на животните и книгите ще могат да разгледат изложбата..

публикувано на 24.08.24 в 06:30

Горещините продължават и в събота

В събота ще преобладава слънчево време. Следобед над планинските райони ще се развива купеста облачност, но няма да вали. Ще духа слаб, в Източна България – до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 32° и 37°, за..

публикувано на 23.08.24 в 19:05