Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели (BAHE) организира национално представително допитване в навечерието на парламентарните избори и в условия на частичен локдаун. Целта е да се установи реалното състояние на бизнеса, който е сред най-засегнатите от пандемията с Covid-19.
Съвсем очаквано, повече от половината от анкетираните хотелиери /или 54,9% / не са оптимисти за перспективите пред бизнеса им в следващите 6 месеца. Нещо повече - заради несигурната бизнес среда и постоянно надвисналата опасност от нови административни забрани, свързани с разпространението на Covid-19, много от кадрите в хотелите започват да се преориентират към други бизнеси или дори към емиграция. Цели 90,3% от попълнилите анкетата очакват сериозна липса на кадри в хотелите в близко бъдеще. Изненадващо, обаче, на фона на тези данни, над 60% от хотелиерите заявяват, че все пак ще успеят да запазят поне ключовите си служители, една четвърт от анкетираните, обаче не са убедени, че ще се справят.
С консенсус от 79,3%, хотелският бизнес е на мнение, че правителствените мерки за справяне с пандемията са „хаотични и неуспешни“ и само 20,7% ги определят като „отчасти успешни“. Освен това 58,5% от анкетираните хотелиери са категорични, че програмите за подкрепа на бизнеса, в т.ч. и мярката 60/40, въобще не могат да компенсират този спад.
Нещо повече - голяма тревога буди фактът, че 69,5% от анкетираните хотелиери очакват „вълна от фалити“ до края на годината. Тези сериозни опасения би трябвало да замигат като предупредителна лампичка в съзнанието на управляващите и особено на тези от тях в ресор „Туризъм“, алармират от Асоциацията на мениджърите на хотели.
Така, на фона на предстоящите на 4 април избори, 69,5% от хотелиерския бизнес не очакват някакво подобрение на ситуацията. Това, според организаторите на допитването, показва и занижени очаквания към работата на следващото правителство, но в същото време отваря добри възможности, чрез адекватни действия, управляващите след изборите да поднесат приятни изненади.
А на въпроса кога бизнесът ще се върне към предепидемичните си нива, преобладаващата част от хотелиерите са по-скоро песимистично настроени – между 3 и 5 години (60%). 26,5% от анкетираните смятат, че това може да стане до две години, а около 10% предвиждат, че възстановяването ще отнеме не по-малко от пет години.
Като заключение от BAHE заявяват, че хотелиерите ще направят всичко възможно, за да запазят бизнеса и служителите си, но в същото време очакват от изпълнителната и законодателната власти по-сериозна ангажираност и готовност за решителни действия.
Редактор: Венета Николова
Снимки: архив, Pixabay
Винената култура в България преживява подем. Все повече места и събития привличат любители на виното и засилват интереса към винения туризъм. През 2024 г. значително е нараснало търсенето на винени дегустации, като резервациите за почивните дни..
Празниците наближават и офертите за Коледа и Нова година се разграбват като "топъл хляб". Резервациите са започнали още от месец септември и сега е почти невъзможно да откриете свободни места в по-популярните ни дестинации , съобщават..
Одеона на Филипопол е отправна точка за нови туристически маршрути в Пловдив. Това заяви министърът на туризма Евтим Милошев, който посети реставрирания обект в центъра на града. Античната забележителност е част от древния форумен комплекс и официално..