При какви условия ще гласуват българите зад граница и ще имат ли възможност да го сторят? Краткият отговор на въпроса е – да. Но има и едно „но“. Макар до деня на изборите да остават едва два дни, все още има редица неизвестни около състава на секционните избирателни комисии в чужбина. Наши сънародници информират, че вече предложени от тях и веднъж одобрени кандидати за председатели, заместник председатели и секретари на комисии, с решение на ЦИК, са подменени в последния момент с партийни кадри, непознати сред българските общности в отделните градове и държави.
По думите на един от доброволците, ангажирали се със съдействие по организацията на изборите в Мюнхен - Мирослав Тодоров, формално всяка парламентарно представена партия има правото да предложи свои представители за членове на секционните комисии, след консултации с ЦИК.
Въпреки това промяната в списъците е налице и реакцията на сънародниците ни не закъснява:
„В първия възможен момент след промените, когато се свързахме с консула, ние коментирахме тези назначения на партийни представители в комисиите. Важно е да кажем обаче, че той няма думата и правото да определя състава им. Това е в прерогативите на ЦИК, които вземат тези решения след консултации с партиите и коалициите. Важно е да споменем и друго - още преди да разберем съставите на комисиите, на 22 март, предложихме на ЦИК увеличаване на броя на членовете на комисиите от 5 на 7. Това до момента не е одобрено и ще утежни ситуацията в изборния ден, когато ще трябва да има членове на комисия извън и вътре в избирателната секция.“
Мирослав отбелязва, че подобни функции няма как да бъдат поети от доброволците, без разрешението и подписите на председателя и заместник -председателя на съответната секция, които до момента са неоткриваеми. Той е категоричен, че комисиите могат да започнат работят в състав от минимум 3-ма души, тоест да се провали изборния ден в дадена секция, не би трябвало да е възможно.
Сигнал за замяна на вече определен председател на секционна комисия с друго лице, подаде към Радио България и българка от Великобритания. Галина Танева е един от доброволците, които от месеци се занимават с организацията на предстоящите избори в град Екситър в Югозападна Англия. През социалните мрежи, тя успява да издири и говори с обявения нов член на секционната комисия. Научава, че той не е наясно с факта, че ще бъде председател и ще има организационни функции и решава да се оттегли.
„Управителят на залата, която сме наели за изборния ден е категоричен, че няма да даде помещението на друг председател и друга комисия. Както залата, така и всички ние, сме проверени от полиция, пожарна. Освен това нашите подписи, стоят под всички необходими документи. Така че, дори той да дойде със своите 4 или 5 човека, не знам в коя зала ще проведе изборите.“
Докато провеждахме разговори с нашите сънароднички в Лутън, ситуацията претърпя развитие. В имейл до членовете на секционната комисия назначеният за неин председател Стойчо Михайлов заявява своя категоричен отказ да бъде председател на секцията. Очаква се решението на ЦИК.
По-рано Радио България потърси Централната избирателна комисия за обяснение относно промените в състава на избирателните комисии в чужбина.
Радио България потърси мнението за състава на избирателните комисии в чужбина на представител на Централната избирателна комисия. Нейният говорител Димитър Димитров бе лаконичен за проблема на българите зад граница – те са твърде разединени. Според него, смяната на членовете на комисиите вероятно е резултат от протест на недоволни от предишните назначения представители на общността.
Снимки: архив, личен архив, БГНЕС
България е сред водещите участници на FITUR 2025 – едно от най-големите и важни международни туристически изложения, което се провежда в Мадрид, Испания, от 22 до 26 януари 2025 г. Събитието ще събере представители на над 9 500 компании и 156 държави. На..
Българската професионална мрежа (NYC Bulgarian Professionals Network) организира първата за годината неформална среща (Happy Hour) на българската професионална общност в Ню Йорк. "Приветствам инициативата… и с удоволствие отново ще се присъединя",..
2025-а година е специална за сдружението "Подкрепа на азербайджанско-българското приятелство", тъй като през май то ще отпразнува 20 години от началото на своята дейност. "От 2005 година, когато създадохме сдружението, ние идваме в България с..
Българската професионална мрежа (NYC Bulgarian Professionals Network) организира първата за годината неформална среща (Happy Hour) на българската..
България е сред водещите участници на FITUR 2025 – едно от най-големите и важни международни туристически изложения, което се провежда в Мадрид, Испания,..