Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изборите във Великобритания:

Опашки пред секциите в Лондон, спокоен изборен ден в Екситър

Опашката пред сградата на българското посолство в Лондон
Снимка: БГНЕС

Гласуването във Великобритания на места протича спокойно, но на други, не липсва напрежение за членовете на секционните комисии. Има и  отказали се гласоподаватели, заради огромните опашки пред секциите. По думите на Юлиан Димитров, който е наблюдател на изборния процес в българското посолство в Лондон, разкритите в посолството секции са 3, а като цяло в британската столица - 13, което е крайно недостатъчно за броя на желаещите да гласуват.

„Хората чакат по над 1 час. Има огромни опашки. Голяма част от чакащите не са се регистрирали онлайн и попълват хартиени декларации на място. Комисиите, дори и като са от 9 човека, не успяват да насмогнат. Според официални данни на британските власти, броят на българите в Лондон е 84 000 и проблемът е, че няма достатъчен брой секции на местата, където българите са най-голям брой. Съгласно избирателния кодекс нямаше как да бъдат оставени райони, в които има по-малко българи без секции, заради изискването за географско покритие на страната. Затова в посолството се получава огромно струпване, тъй като в Лондон няма достатъчен брой разкрити секции. 206 000 са българите в Англия. Няма как те да гласуват в 35 секции.“

„Много сме натоварени. До момента са минали 700 човека, а опашките са огромни“, потвърди пред Радио България и Бисер Джамбазов, председател на секционна избирателна комисия в британската столица.

Друга натоварена секция във Великобритания е тази в Оксфорд, където ситуацията също е критична. Мария Спирова, която е един от членовете на секционната комисия там, съобщи:

„В Оксфорд, в рамките на 3 часа, минаха 300 души, което е нечувано. Това прави по 100 души на час. Много от дошлите хора не са вписани в списъците и трябва да ги дописваме. Спазването на противоепидемичните мерки е на ръба на невъзможното и вероятно това ще продължи до края на изборния ден. В Оксфорд идват хора от голям ареал, извън Лондон – от Рединг, Нюбъри и т н.“

Спирова е категорична, че една от промените, за които настояват българите във Великобритания е въвеждането на дистанционно гласуване по пощата, тъй като при такъв вот подобни струпвания на хора и изключително напрежение сред тях биха били невъзможни.

Пример за секция, в която гласуването протича спокойно е тази в Екситър, Югозападна Англия, където към 13 часа българско време, броят на гласувалите бе едва 97 души. Към 15,20 броят им достига 244.

Пред секцията в Честър, Северозападна Англия открихме Йоана Жирова, която от 2013 година участва в секционните комисии. По думите ѝ, активността на тези избори е наистина голяма.

„Имаме може би около 100-120 души на опашка, но всички са спокойни и засега нямаме проблеми. Вътре спазваме всички противоепидемични мерки, а отвън разполагаме с голям двор. Имахме 740 души, подали заявления предварително. Над 350 пък са гражданите, които не са го направили. Очаквам, че ще достигнат над 1000.“

В секцията гласуват наши сънародници и от Ливерпул, Крю, Освестъри, Рекстъм. ​



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българите, работещи в Кипър, могат да почиват на планина с държавна субсидия

В Кипър започва държавна програма за субсидиран летен отпуск на работещите. Тя е на стойност 900 000 евро и в нея могат да се включат и българите, заети във фирми на острова. До 27 септември 15 хотела в планинските курорти приемат почиващи по програмата...

публикувано на 17.07.24 в 09:50

Българската държава строи футболно игрище в молдовското с. Паркани

Футболно игрище, отговарящо на съвременните стандарти ще бъде построено в приднестровското село Паркани, където се намира една от най-големите български общности в Молдова. Проектът, иницииран от местните жители е финансиран от правителството на България..

публикувано на 16.07.24 в 12:49

"Да хванем иглата!" - или как в Япония се учат на българска бродерия

Уъркшоп по българска бродерия организира Ирен Величкова-Ямами - дългогодишна изследователка на това изкуството и автор на картата на България в шевици, подарена от самата нея на Националния исторически музей в София. Българката, която повече от 35..

публикувано на 14.07.24 в 08:14