Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Щъркелите от село Баничан са хит и в мрежата

Снимка: free-webcambg.com

В с. Баничан, Югозападна България, известно и като „селото на щъркелите”, от няколко години имат камера за постоянно наблюдение на едно от многобройните щъркелови гнезда. Идеята е на местното читалище „Изгрев - 1930“ и представителството на Българско дружество за защита на птиците в гр. Гоце Делчев. Камерата е включена постоянно и чрез интернет има възможност да се вижда по всяко време какво се случва в гнездото. 

Целта на наблюдението е образователна – за възпитаване в грижа, отзивчивост и отговорно отношение към заобикалящата ни среда. Проектът е озаглавен: „Културните символи на село Баничан“ и е финансиран от Национален фонд „Култура“ към Министерството на културата. „Искаме да разберем повече за живота на белия щъркел, за да могат подрастващите да наблюдават щъркеловото гнездо и да проследят кога се излюпват яйцата, как се хранят малките щъркелчета и дали наистина белият щъркел е толкова грижовен към своите чеда” – обясняват от местното природозащитно дружество.

Освен камерата, при гнездото има и информационна табела с линк, за да може щъркеловото семейство да се наблюдава от повече хора. ТУК можете да наблюдавате в реално време живота на щъркеловото семейство, а още любопитни подробности за селото и неговите традиции можете да откриете в материала на Радио България „Баничан – селото на духовността, щъркелите и вярата в доброто“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Около 8100 абонати все още нямат ток

Пети ден в около 105 населени места с 8100 абонати в цялата страна все още няма ток заради падналия снеговалеж, съобщи в Габрово служебният министър на енергетиката Владимир Малинов. " Искаме до неделя електрозахранването да бъде възстановено във..

публикувано на 29.12.24 в 09:05

Янку Берчану от Банат: Има нужда от инвестиции в българското културно присъствие в Румъния

България би могла да открие културен център в Румъния, например в Тимишоара, а неговото съществуване би създало интерес към българската култура и българите въобще. Това сподели пред Радио България Янку Берчану - румънец, който от 20 години преподава..

публикувано на 29.12.24 в 08:15

Столичният зоопарк спасява бедстващи диви и екзотични животни

Като спасителен център за диви животни и през тази година Столичният зоопарк приюти сърни, пострадали от катастрофи, щъркели, които не могат да летят и дори нилски крокодил.   Сред настанените животни са и конфискувани ценни екзотични птици..

публикувано на 28.12.24 в 18:26