На 11 април, в Деня на отворени врати, Филологическият факултет на Белградския университет ще представи възможностите за изучаване на чужди езици, сред които е и българският. Представянето на специалността „Български език, литература и култура“ е насрочено за 13:30 часа, местно време, в платформата Zoom и ще бъде достъпна през следния линк: https://zoom.us/j/97360102230.
През целия ден в онлайн приложението ще се редуват презентации на специалностите на белградския университет по сръбски, български, словашки, чешки, украински, гръцки, румънски, албански и унгарски език, съобщават от факултета, цитирани от Кулрурно-информационния център в Босилеград.
Българистиката е с дългогодишни традиции във Филологическия факултет на Белградския университет, единственото висше учебно заведение в Сърбия за изучаване на български език, литература и култура. Българският език се преподава там от 1962 година. Първият преподавател по български е Лиляна Мойсов. Година по-късно в катедрата идва и първият лектор от България – Стефан Елевтеров.
През годините като преподаватели по български език, литература и култура са привлечени едни от най-добрите специалисти, сред които - Катя Йорданова, Надежда Драгова, Стефания Гинина, Николай Димков, Пенка Баракова, Татяна Дункова, Лили Лашкова и много други.
Изключителна следа оставя изтъкнатият фолклорист и литературовед проф. Марин Младенов. Той пристига в Белград през 1978 г. Бил е преподавател по съвременен български език, историческа българска граматика, диалектология и по българска литература. Именно проф. Младенов създава научно-методическото ядро на българистиката в Белградския университет.
Снимка: Белградски университет - Универзитет у Београду (bg.ac.rs)
Модернизирането на уменията за критично мислене, проверка на факти и медийна грамотност са от съществено значение за обществото, особено за младите хора в България – държавата с един от най-ниските индекси на медийна грамотност в ЕС, съобщават от..
Във Велинград се събраха хора от цялата страна на протест в подкрепа на фермери, чиито стада са застрашени от евтаназия. Недоволството е предизвикано от решение на БАБХ да умъртви над 1700 животни, заради предполагаеми положителни проби с африканска чума...
Жителите на Плевен ще изпратят 2024 г. с Коледно градче и срещи с Дядо Коледа. Тазгодишната празнична програма на общината ще стартира на 2 декември с тържествено запалване на коледната елха на площад "Възраждане". Събитието ще включва песни, танци,..
Във Велинград се събраха хора от цялата страна на протест в подкрепа на фермери, чиито стада са застрашени от евтаназия. Недоволството е предизвикано от..
Жителите на Плевен ще изпратят 2024 г. с Коледно градче и срещи с Дядо Коледа. Тазгодишната празнична програма на общината ще стартира на 2 декември с..
В "България днес" на 29 ноември се спираме събитията с балкански адрес от изминалата седмица, събрани в традиционния ни петъчен информационен обзор "По..