Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 19 април Словакия премахва част от ограниченията заради Covid-19

Снимка: архив

Ако сте се ваксинирали или сте прекарали Covid-19, при влизане в Словакия вече няма да бъдете поставяни под карантина. Облекчението влиза в сила от 06:00 часа на 19 април 2021 г. и засяга гражданите, които в предходните 14 дена са посетили страна от Европейския съюз и/или са били в Исландия, Норвегия, Лихтенщайн, Швейцария или Великобритания, уточнява Министерството на външните работи.  

За да се възползвате от облекчението обаче, ще ви бъде изискан ваксинационен сертификат, с което да докажете имунизацията си.

По информация на посолството ни в Братислава, за да не бъдат поставяни под задължителна карантина, пристигащите трябва да бъдат ваксинирани с mRNA ваксина (например Moderna, Pfizer/BioNTech), като е необходимо да са изминали повече от 14 дни от прилагането на втората доза. Те също така могат да бъдат с поставена векторна ваксина (например AstraZeneca), но при изминали повече от четири седмици от първата доза.

Под карантина в Словакия няма да бъдат поставяни и пристигащите, които в период до 180 дни след преболедуване на коронавируса са ваксинирани и са изминали най-малко 14 дни от първата доза. Самоизолацията се премахва и за тези, които могат да докажат с документ, че са прекарали Covid-19 преди не повече от 180 дни.

Остава в сила правилото всички пътници, които не са ваксинирани или не са прекарали коронавирус, при пристигане в Словакия да преминават 14-дневна карантина в домашна среда или в специално държавно заведение. Най-рано на осмия ден от поставянето под карантина, тя може да бъде отменена при направен PCR тест с отрицателен резултат, напомнят от МВнР.

Гражданите, които влизат в Словакия през сухопътните граници, са длъжни да се регистрират на адрес: https://korona.gov.sk/ehranica/# , като това трябва да стане най-късно при самото пристигане на територията на страната. При влизане със самолет е необходимо да се попълни електронен формуляр, публикуван ТУК

От 19 април 2021 г. в Словакия влизат в сила и облекчения на вътрешните ограничителни мерки. 

Магазините, секторът на услугите и църквите отново отварят врати, но при условие, че посетителите представят отрицателен тест за коронавирус, както и за наличието на не повече от един човек на 15 кв. м. площ.

Движението сред природата извън областта на живеене също ще бъде разрешено с отрицателен тест за Covid-19. Спортът на открито е разрешен в група до шест души и при отрицателен тест.

Ще могат да бъдат посещавани зоологически и ботанически градини, както и  библиотеки. Хотелите и къщите за гости ще могат отново да предлагат услугите си, но ресторантите в тях няма да работят.

При необходимост от съдействие българските граждани могат да се свържат с посолството на Република България в Братислава, в работно време на (+421 2) 544-15-308, (+421 2) 544-359-71, а в извънработно време на (+421) 911-284-229.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 19 февруари 2025 г.

На 19 февруари в "България днес" отдаваме почит на Апостола на свободата Васил Левски. 152 години след неговата безвременна смърт ще обвием делото му с живата памет днес сред сънародниците в чужбина. Ще ви разкажем как песента е била..

публикувано на 19.02.25 в 19:00

Обявен е жълт код за мразовито време за почти цялата страна

В четвъртък  минималните температури ще бъдат между минус 14° и минус 8°. В София ще е около минус 12°. Денят ще е слънчев, но мразовит. Стойностите на термометъра в повечето места ще са отрицателни. Преди обяд, над Дунавската равнина ще има ниска..

публикувано на 19.02.25 в 18:40

България почита паметта на националния си герой Васил Левски

С различни прояви из цяла България отбелязваме 152 години от гибелта на Апостола на българската свобода Васил Левски. Днес от 18.00 часа е възпоменателната церемония пред паметника на Апостола на свободата в  София . Почит ще отдадат и държавният глава..

публикувано на 19.02.25 в 18:02