Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

118 години от гибелта на Гоце Делчев

На 4 май се навършват 118 години от смъртта на Гоце Делчев.

Георги (Гоце) Николов Делчев е един от най-значимите български революционери, водач и идеолог на българските македоно-одрински революционни комитети, по-късно прераснали във ВМОРО - Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Роден е в град Кукуш, Егейска Македония, на 4 февруари 1872 г. в семейството на Никола и Султана Делчеви. Завършва българска мъжка гимназия в Солун. Там заедно с Даме Груев, Гьорче Петров и Борис Сарафов създава таен революционен кръжок заедно с за свободата на Македония.

В началото на месец май 1903 г., на път за среща с водачите на Серския революционен окръг, четата на Гоце Делчев попада в обкръжението на турска потеря в село Баница, Серско. Въоръжената група, командвана от майор Хюсеин Тефиков, съвипускник на Гоце Делчев, блокира селото в нощта на 3 срещу 4 май, по сигнал, че там нощуват комити. Гоце Делчев решава да изведе четниците оттам, но - неуспешно. След еднодневно сражение с превъзхождащата ги войска Гоце Делчев пада убит. Това е невъзвратима загуба за революционната организация, която остава без един от най-силните си водачи. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 16 февруари 2025 г.

На 16 февруари Православната църква чества паметта на свети мъченици Памфил и Порфирий. Честваме и свети Флавиан, архиепископ Константинополски.  Св. мъченик Памфил бил голям аскет и много се трудил за преписването и поправянето на грешки в..

публикувано на 16.02.25 в 06:00

Църковен календар - 15 февруари 2025 г.

На 15 февруари, Българската православна църква възпоменава свети апостол Онисим, преподобни Евсевий, пустинник Сирийски и преподобни Пафнутий. Когато светите апостоли проповядвали Евангелието, Филимон – богат и знатен човек от Фригия, област..

публикувано на 15.02.25 в 06:00

Археологията като кауза за хората, които разкриват и бранят историческото ни наследство

Със своите над 40 хиляди археологически обекта и артефакти, България е истински музей на открито. По броя на находките страната ни се нарежда на трето място в света след Италия и Гърция. От неолита, преди осем хилядолетия, до късното средновековие,..

публикувано на 14.02.25 в 08:25