Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Загуба за българската общност в Истанбул

Почина доайенът на настоятелството на Българската екзархия

Сградата на Българската екзархия в Истанбул
Снимка: архив

След тежко боледуване от коронавирус в истанбулска болница на 93-годишна възраст e починал дългогодишният член на настоятелството на Българската екзархия в Истанбул Димитър Михайлов Атанасов, съобщи православният сайт “Двери”.

Той е роден в града край Босфора на 8 ноември 1928 г. в семейството на Михаил и Благородна, изселници от костурското село Прекопана (днес Перикопи в Гърция). Родителите му напускат родното си място, след като през август 1903 г. Прекопана е била изгорена от турците заради дейното участие на населението в Илинденското въстание. Димитър завършва българското училище в Цариград, след което продължава образованието си в Австрия. Още от дете той е деен член на българската общност, пее в църковния хор.

Вече няколко десетилетия Димитър Атанасов е част от настоятелството на българската общност, която отново носи названието „Българска екзархия“, определено ѝ от турската дирекция на вероизповеданията. Също така той поддържаше отлични отношения с Вселенската патриаршия, беше личен приятел на патриарх Вартоломей, който го удостои с почетната титла „архонт“. Заедно с това беше и официален представител на Българската православна църква – Българска патриаршия пред Фенер.

За приноса си в поддържане на българското самосъзнание и на църковната дейност сред сънародниците ни в Турция той е удостоен с държавния орден „Св. Кирил и Методий“ – първа степен, както и с ордена „Св. Климент Охридски“ на Светия Синод на БПЦ.

Поклон пред паметта му! 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Абитуриенти от българско училище в Париж - с филм-изповед за ученическите си години

Дванайсетокласници от Първа българска гимназия в Париж пуснаха документално филмче, в което разказват свои истории от годините, прекарани в българското школо. Филмът, озаглавен "Нашата история. Съботна глътка България" е създаден от едно момиче и пет..

публикувано на 08.07.24 в 17:12

Около 1000 души от Цариброд са затруднени да ходят на работа в България

Според сръбската телевизия Н1, около 1000 души от Цариброд всеки ден минават граничния пункт "Градина – Калотина“ и отиват на работа в София. Но през туристическия сезон на границата се струпват километрични колони от коли и автобуси. Царибродчани, тръгнали..

публикувано на 08.07.24 в 09:18

Литературният конкурс "Изящното перо" вдъхнови десетки българи зад граница и у нас

На 8 юли в Арт салона на БНР-Варна ще се състои церемония по обявяване лауреатите от международния литературен конкурс "Изящното перо-2024" и връчване на грамоти и награди. Конкурсът е по идея на Снежана Галчева от Чикаго, председател на..

публикувано на 07.07.24 в 15:20