Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Загуба за българската общност в Истанбул

Почина доайенът на настоятелството на Българската екзархия

Сградата на Българската екзархия в Истанбул
Снимка: архив

След тежко боледуване от коронавирус в истанбулска болница на 93-годишна възраст e починал дългогодишният член на настоятелството на Българската екзархия в Истанбул Димитър Михайлов Атанасов, съобщи православният сайт “Двери”.

Той е роден в града край Босфора на 8 ноември 1928 г. в семейството на Михаил и Благородна, изселници от костурското село Прекопана (днес Перикопи в Гърция). Родителите му напускат родното си място, след като през август 1903 г. Прекопана е била изгорена от турците заради дейното участие на населението в Илинденското въстание. Димитър завършва българското училище в Цариград, след което продължава образованието си в Австрия. Още от дете той е деен член на българската общност, пее в църковния хор.

Вече няколко десетилетия Димитър Атанасов е част от настоятелството на българската общност, която отново носи названието „Българска екзархия“, определено ѝ от турската дирекция на вероизповеданията. Също така той поддържаше отлични отношения с Вселенската патриаршия, беше личен приятел на патриарх Вартоломей, който го удостои с почетната титла „архонт“. Заедно с това беше и официален представител на Българската православна църква – Българска патриаршия пред Фенер.

За приноса си в поддържане на българското самосъзнание и на църковната дейност сред сънародниците ни в Турция той е удостоен с държавния орден „Св. Кирил и Методий“ – първа степен, както и с ордена „Св. Климент Охридски“ на Светия Синод на БПЦ.

Поклон пред паметта му! 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Опашка за гласуване във Великобритания по време на изборния ден

Създаването на МИР "Чужбина" ще спре възможни манипулации с гласовете на сънародниците ни зад граница

Почти месец след провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, 51-ото Народно събрание все още не може да започне работа, защото народните представители не могат да изберат пръв сред равни. Политическата безпътица в България се допълва..

публикувано на 20.11.24 в 11:45

Защо улици в Прага носят имената на български будители?

Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..

публикувано на 18.11.24 в 13:35
Доц. Спас Ташев

Необходима е административна самостоятелност на районите, в които живеят българи в Албания

Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..

публикувано на 18.11.24 в 12:05