Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Гергьовден Тараклия отбеляза своя празник

10
Снимка: Фейсбук

В деня на Свети Георги Победоносец в Молдова е и празникът на Тараклия. Градът е основан преди 208 години от български преселници. Заради пандемията от Covid-19, масовите тържества бяха отменени, но празничният дух не липсваше, информира от своя Фейсбук профил Ирина Богоева, журналист и представител на българската общност в Молдова. Празникът на града премина с няколко културни и спортни прояви и с онлайн концерти. 6 май в Тараклия е неработен ден. 


Представители на местната власт положиха цветя пред паметника на основателя на първата административна единица на район „Тараклия“ Иван Беров, а в църквата "Св. Георги Победоносец" беше отслужена празнична литургия. 


По-късно из града премина своеобразно шествие от файтони и каруци с актьори от театър „Смешен петък“ и музиканти от групата „Червена китка“, пременени в български народни костюми. Така, заедно с кмета Вячеслав Лупов, те поздравяваха жителите на Тараклия с Деня на града.


Момичетата раздаваха бели балони с надписа "Аз обичам Тараклия", любителите на спорта се включиха в състезания по колоездене, футбол, борба, шах. Вечерта завърши с тържествена заря. 

Снимки: Фейсбук/Ирина Богоева 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Доц. Спас Ташев

Необходима е административна самостоятелност на районите, в които живеят българи в Албания

Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..

публикувано на 18.11.24 в 12:05

Красива българска елха отново грее в чикагския Музей на индустрията

На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...

публикувано на 16.11.24 в 10:25

Няма яснота каква част от българското културно наследство в Украйна е запазено за поколенията

Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..

публикувано на 15.11.24 в 11:35