Банатските българи и сънародниците ни от Западните покрайнини се готвят да отбележат важна годишнина, свързана с превратната им история. На 16 май се навършват 80-години от извеждането на 1100 военнопленници, етнически българи от Македония, Западните покрайнини и Сръбски Банат от германски лагер в Тимишоара след окупирането на Югославия от Германия през 1941 г.
Заслугата за това историческо събитие е на банатския българин Антон Лебанов, активен деец на българската общност в Банат. На 16 май 1941 г., с помощта на българската легация в Букурещ, той успява да изведе военнопленниците и да мобилизира общността на банатските българи в Тимишоара и околността да помогнат с тяхното подслоняване и изхранването им, докато властите ги върнат по родните им места. По това време Антон Лебанов е само на 29 години с богат опит на адвокат, журналист и пазител на българската култура. Той списва вестник „Банатски български глас“ (1935-1943), заедно с Карол Телбизов, и е подпредседател на Изпълнителния комитет на създаденото през 1939 г. Българско народно общество в Банат.
Честването се организира от Дружеството на банатските българи в България – „Фалмис”, с подкрепата на Фондация „Българска Памет”, съвместно с Държавна агенция „Архиви“ и Католическата енория „Св. Йосиф“ в София.
Снимки: starbisnov.blogspot.com
С празнична програма за Лазаровден от децата в Българското неделно училище „Родна стряха“ в Кипър започна семинарът за преподаватели от български училища в чужбина (12-14 април, Ларнака). „Методи и похвати за изучаване на български език като чужд за..
Държавният университет “Григорий Цамблак” в Тараклия ще бъде разпуснат, съобщи молдовското Министерство на образованието и науката. Това не означава обаче, че неговата дейност ще бъде прекратена, тъй като висшето училище ще се трансформира във..
Пенка Петросович е музикален педагог. Професионалната й кариера започва от Музикалното училище в родния й град Бургас. Постига и успехи като хоров диригент – първоначално с хора и оркестъра на училището, а след това и с фолклорния ансамбъл..
С празнична програма за Лазаровден от децата в Българското неделно училище „Родна стряха“ в Кипър започна семинарът за преподаватели от български..