Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сабята на Раковски гостува на Пловдив

Снимка: архив

Оригиналната сабя на Георги Стойков Раковски,  собственост на Историческия музей в Русе, гостува като експонат на месеца на Историческия музей в Пловдив. Оръжието е един от акцентите в изложбата, посветена на 200 години от рождението на основателя на българското националноосвободително движение  и може да бъде разгледана до края на месец юни.

Сабята на Раковски има интересна история. През 1967г. в русенския исторически музей постъпва сабя, на която се чете гравиран със злато надпис в два реда: “Сава С. Раковски 1 май 1854год”.


Оказва се, че сабята е намерена в стара къща в с. Ново село, Русенско през 1955г. Собственикът предал откритото ръждясало острие на селския ковач, за да направи от него нож. Когато ръждата пада, става ясно, че лошо запазеното острие не е обикновено. Надписът говори недвусмислено за факта, че това е лично оръжие на българския възрожденец и родолюбец.

Съставил: Венета Николова

Снимка: архив, БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Петър Богдан Бакшев, нарисуван от Васил Горанов

Репродукция на първата българска история от XVII в гостува в президентството

Репродукция на ръкописа на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“ - първият исторически трактат за България, предшестващ с близо век знаменитата "История славянобългарска" на отец Паисий, ще бъде представен днес от 11.00 часа в..

публикувано на 21.05.24 в 06:30
Софиянци се тълпят да прочетат царския манифест с указа-закон за новата власт на превратаджиите

Български уроци – защо един военен преврат не води до "обнова"?

Преди 90 години, на 19 май 1934 г., движението "Звено" и Военният съюз в България извършват безкръвен преврат. В името на модернизирането на страната, наречено "обнова" те премахват Търновската конституция , забраняват партиите и македонската..

публикувано на 19.05.24 в 05:30

Пуснаха сребърен медал с театрална маска от Хераклея Синтика

Сребърен медал с изобразена древна театрална маска е създаден по повод откриването на античния град Хераклея Синтика край Петрич. Керамичната театрална маска от II-III век, която краси медала, е намерена по време на разкопки и е изложена в..

публикувано на 18.05.24 в 10:28