Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По съседски: Събития с балкански адрес

По-важните акценти от региона в седмицата 17 – 21 май 2021 г.

Европарламентът предлага замразяване на преговорите за присъединяване на Турция

Европарламентът остро разкритикува Турция за нарушаване на принципите на правовата държава в годишния си доклад за страната, приет в Брюксел на 19 май 2021 г. Отношенията между ЕС и Турция са на исторически ниско равнище, а турският президент Реджеп Ердоган все повече отдалечава Турция от евростандартите, се посочва в доклада. „Приканваме другите институции на ЕС да обвържат всяка положителна програма, която биха следвали с Турция, с провеждането на демократични реформи“, каза докладчикът – испанецът Начо Санчес Амор. В доклада се настоява, ако Турция не промени отрицателната тенденция, Комисията да препоръча официално временно преустановяване на преговорите за присъединяване. Докладът беше приет с 480 гласа „за“, 64 гласа „против“ и 150 гласа „въздържал се“.

Северна Македония иска да транзитира газ за Западна Европа

Целият свят се е посветил на темата за инвестиране във възобновяеми източници на енергия, енергийна ефективност и дигитализация. Северна Македония също е ангажирана с тези приоритети, заяви премиерът на страната Зоран Заев. В интервю за slobodna.tv Заев сочи, че при последното му посещение в Гърция фокусът на срещите е бил върху подкрепата на чуждестранните инвеститори и проектите в енергетиката, инфраструктурата и газификацията. Като основни геостратегически приоритети за Скопие той очерта инвестицията от 370 млн. евро в терминала за втечнен газ в Александруполис и на още 400 млн. евро в изграждането на газова електроцентрала. Северна Македония иска да стане транзитен център за газ от Гърция към Сърбия, Косово и Западна Европа, казва още Заев.

Руско-сръбско военно учение на командоси

Съвместни руско-сръбски антитерористични тактически учения започнаха в Сърбия и ще продължат до 25 май, съобщи ТАСС. Ще се отработва „десант на парашутните системи „Арбалет“, настъпване към обект на незаконно въоръжено формирование, неговото блокиране и унищожаване". Според руското министерство на отбраната ще се проведат също и демонстрационни на класове по стрелба с леко стрелково оръжие. Около 200 военнослужещи и 11 машини от специалните части на Западния военен окръг ще участват в ученията от руска страна.

Искат импийчмънт за премиера на Словения

По-малко от 2 месеца преди Словения да поеме ротационното председателство на ЕС, консервативният премиер Янез Янша е изправен пред процедура за импийчмънт. 4 лявоцентристки опозиционни партии искат отстраняването на премиера заради неправилно управление на кризата от коронавируса в страната. Допълнително Янша си навлече критики и заради спиране финансирането на държавната телеграфна агенция, предаде AFP. От края на април в столицата Любляна има и протести с искане за оставка на Янша. Гласуването на депутатите е насрочено за края на май, като управляващите нямат мнозинство в 90 местния парламент. През февруари правителството успя да оцелее след вот на доверие, заради острото разделение в лявата опозиция.  

Сърбия и Косово спорят за ненарушимостта на границите

Лидерите на страните от процеса Бърдо-Бриони, включващ страните от Западните Балкани, Хърватия и Словения, приеха Декларация, за разширяването на ЕС в региона. В нея се посочва, че ЕС разполага с достатъчно капацитет, за да приеме Западните Балкани за нови членове. Лидерите се застъпват за ускоряване разширяването и възможно най-бързото започване на преговори с Албания и Северна Македония, съобщи сайтът European Western Balkans. Президентите на Хърватия и Словения Зоран Миланович и Борут Пахор признаха, че на срещата е имало противопоставяне между Косово и Сърбия за редакцията на декларацията. От текста е отпаднало предложението на Прищина, да се запише като условие за евроинтеграцията и ненарушимостта на държавните граници в региона.  

НАТО подкрепя оставането на KFOR в Косово

Всички 30 държави-членки на НАТО, подкрепят мисията на КFOR в Косово и няма да променят мандата на силите, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Изявлението бе  след коментар на сръбския президент Александър Вучич, че „голяма сила скоро ще отправи официално искане за изтеглянето на KFOR и UNMIK, което би било абсолютна катастрофа за нас”. След разговорите с Вучич в Брюксел на съвместната пресконференция Столтенберг подчерта, че най-добрата рамка за намиране на решение, което ще уважава правата на всички общности и ще изгражда траен мир е диалогът между Белград и Прищина. Алиансът възнамерява да изгради силно партньорство със Сърбия и зачита напълно неутралитета на Белград, а „Сърбия като суверенна държава има правото да решава за своя път” на развитие, подчерта Столтенберг.

Съставил: Иво Иванов

Снимки: ЕПА/БГНЕС и stat.mil.ru

Още от категорията

Румен Радев в Сингапур: Инвестициите в хората и партньорството са ключ към бъдещето

"Инвестирането в хората, образованието, иновациите и технологиите е ключът към успеха в бъдеще", заяви президентът Румен Радев на откриването на бизнес форум в Сингапур, в който участват представители на български и сингапурски компании. Държавният глава..

публикувано на 22.11.24 в 11:56

Представители на православния свят пристигат в България за 100-годишнината на катедралата "Св. Александър Невски"

В дните 22 и 23 ноември Българската православна църква ще отбележи тържествено 100 години от освещаването на Патриаршеския ставропигиален храм-паметник "Св. Александър Невски". Цял един век катедралата е "свидетел на всички вълнения, надежди и..

публикувано на 22.11.24 в 06:35

Бурен вятър и температури в широки граници

В петък вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България – бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но следобед от северозапад бързо ще започне..

публикувано на 21.11.24 в 18:50