За първи път от десетилетия в България и по-точно в Котленския Балкан, се излюпи бебе карталче. Събитието се счита за голям успех, тъй като е плод на дългогодишни съвместни усилия по европейския проект „Светло бъдеще за черния лешояд“, който обединява партньори от четири държави.
През 1985 г. черният лешояд /това е другото название на картала/ е обявен за отдавна изчезнал в България, макар че в началото на 90-те години на ХХ век е била забелязана случайна гнездяща двойка в нашите планини. Възстановяването на този рядък, застрашен в световен мащаб вид, се оказва нелека задача, изискваща време, отдаденост и сътрудничество с партньори от Европа.
И така, преди около 12 години, чрез изграждане на т.нар. адаптационни клетки на четири места в Стара планина, са били реинтродуцирани внесените от Испания и Франция белоглави лешояди. В момента над 30 двойки от този вид гнездят в района. Същият принцип е бил използван за възстановяването на техния черен побратим – картала.
„Там нещата стартираха преди около 5 години – разказва Ивелин Иванов пред Радио България. – Птици от рехабилитационни центрове в Испания внесохме и настанихме в същите клетки, в които преди това реинтродуцирахме белоглавите лешояди. Преди 3 години ние стартирахме тяхното освобождаване в природата. Това са предимно млади птици, нужно им е време да станат полово зрели и да започнат да се размножават. И тази година дойде времето, в което загнездиха първите две двойки. Едната не успя да си излюпи малко, но това е нормално, когато става дума за такива млади и неопитни птици. Затова пък другата, за голямо наше щастие, вече се сдоби с потомство!“ – не скрива радостта си Ивелин Иванов.
Бебето карталче изпиукало за първи път в Котленския Балкан в средата на месец май. От „Зелени Балкани“ проследяват внимателно развитието му в очакване да поотрасне, за да бъде маркирано със сателитни предаватели, по подобие на 11- те възстановени черни лешояди у нас. Междувременно усилено се търси име на мъничето. Така че всяко предложение е добре дошло!
Снимки: Зелени Балкани
Близо 2/3 от българите са заявили, че са били щастливи през 2024 г. Отрицателно отговарят 26%, в традиционното за края на годината проучване на "Тренд", поръчано от в-к „24 часа“. Личният живот, семейството, социалният кръг и работата са основни..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на шенгенската граница "тихият" път от Рудозем към Ксанти отново ще стане "озвучената долина"...
Българските държавни железници организират празнично пътуване за любителите на железопътния транспорт. Коледен влак с парен локомотив и шест празнично украсени вагона ще се движи на 21 декември по маршрута Горна Оряховица – Плевен – Горна..
Започна ремонт на ГКПП "Кулата" във връзка с предстоящото ни влизане в Шенген от 1 януари, предаде БНТ. Целта е да има по две пътни ленти във всяка посока..
Интензивен е трафикът на автомобили от Западна Европа по основната пътна инфраструктура на територията на Хърватия преди предстоящите почивни и..
12 населени места в Смолянска област са с прекъснато електрозахранване след обилния снеговалеж от вчера. Без ток от снощи са селища в общините Смолян,..