В българския фолклор има песни, които задължително се изпълняват само от мъже или само от жени. Но на празник, в семейна среда и по различни поводи, и преди, и сега хората съвсем естествено спяват гласовете си, независимо от пол и възраст. От друга страна, още при създаването на първите ансамбли у нас, се налагат женските народни хорове, а самодейни мъжки групи се създават в отделни райони, често свързани с мъжки обичаи. Именно този стереотип умело разчупва „Гласове на традицията“. В новия хор участват певците от мъжкия вокален квартет „Светоглас“, емблематични представителки на „златното поколение“ и няколко млади певици.
„Искахме тази формация да бъде алтернатива на всичко, което днес се случва в българската фолклорна музика и което ни тревожи – споделя Милен Иванов. − Да, фолклорът не е музеен експонат, той трябва да се развива и обогатява. Но голяма част от съвременните опити, които правят някои колеги, обезличават стария ни вокален стил. Съгласни сме, че трябва да има експеримент, но той трябва да се прави много професионално, с усещането за отговорност към българския фолклор. Защото това е нашата традиция, нашата визитна картичка пред света. Смело мога да кажа, че сега се забелязва унифициране, обезличаване на фолклора ни. Създадохме хора заедно с някои от най-известните изпълнителки на нашата народна музика, направили много записи в БНР, солисти на хора към някогашния Ансамбъл за българска народна музика на Националното радио, който става основа на прочутата формация „Мистерия на българските гласове“. Това са Олга Борисова,Калинка Вълчева, Калинка Згурова, Радка Алексова и Василка Дамянова. Тяхно беше желанието да предадат целия си опит, да предадат своята мисия, която са следвали цял живот на по-младите − Лина Мачева и Юлия Гатдерова (освен прекрасни певици, те са част от редакция „Народна музика“ на БНР). А също Нина Арнаудова и Таня Митева (от Ансамбъл „Филип Кутев“). Най-млада от всички нас е 18-годишната Весела Порчева.“
Ярък пример, че „Гласовете…“ следват традиционния път, по който се предава фолклора, са Радка Алексова и нейната ученичка Весела Порчева, която от дете усвоява специфичния изпълнителски стил от признатата майсторка на граовските песни.
Радка Алексова, чийто глас звучи в първите записи на спечелилата „Грами“ плоча „Мистерията на българските гласове“, развълнувано споделя:
От премиерата на „Гласовете на традицията“ измина повече от седмица, но стотици почитатели на българския фолклор продължават да споделят новината и да поздравяват изпълнителите за това завръщане към чистия извор на фолклора и – по думите на Милен − онзи певчески стил, който е емблема за България и който светът познава, обича и търси.
Снимки: Facebook/GlasoveNaTradiziataПоявила се на българската музикална сцена още в началото на 80-те години на ХХ век, през 90-те Ирина Флорин се превърна в една от емблемите на родния поп жанр. Най-новата ѝ песен, озаглавена "По-близо", отново разказва история за любовта. И, типично..
Любо Киров ни представя най-новия сингъл от своя албум "Ново сърце". Това е рок експлозия, озаглавена "Последното решение". И тук по музиката Любо отново работи с китариста и музикален продуцент Ангел Дюлгеров, който е и автор на аранжимента , а по..
Легендарната песен “Клетва” на починалия при инцидент на сцената вокалист на “Щурците” Кирил Маричков ще бъде изпълнена в негова памет от стотици китаристи в рамките на фестивала Sofia Guitar Fest. Отиде си “щурецът” Кирил Маричков..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним..
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се..