Пандемията от Covid-19 започна да стихва, а с това се засилиха и международните контакти в гръцкото посолство, което реши да навакса изгубеното време с редица прояви. От 5 до 8 юни в страната ни беше заместник-външният министър на южната ни съседка, отговарящ за гърците в чужбина. Той се срещна със служебния заместник-министър на културата на България Борислава Танева, с преподаватели по гръцки език в български университети, със студенти и ученици, с представители на българо-гръцки дружества и с бизнесмени.
„Независимо дали става дума за каракачани или жители по Черноморието, които помнят гръцките си корени, за бизнесмени, допринасящи за икономическото благоденствие на страната, в която живеят, или за студенти, които се обучават в престижни български университети, гърците от векове присъстват в българския социален живот, каза Константинос Власис в специално интервю за Радио България. Той подчерта, че страната ни е красива и с удоволствие би дошъл отново като турист.
Агапи Йорданова от гръцката редакция на „Радио България“ използва възможността да го попита и какво мисли по актуалната тема за гласуването на българите в чужбина на предстоящите извънредни парламентарни избори на 11 юли:
„Правителството, което представлявам, предложи и беше прието гърците в чужбина да могат да гласуват в посолствата и консулствата ни в държавите, в които живеят – отговаря с пример заместник-министър Власис. - Предложението не беше прието добре, гърците в чужбина не останаха доволни. Защото законът от декември 2019 г. не важи за всички, а само за тези, които през последните 35 години са живели поне 2 години в Гърция и са подавали данъчна декларация. Но трябва да помагаме на всички да гласуват, това е демократично. България предоставя на своите граждани това право и се явява и пример за нас. Също така ние помагаме, колкото можем, други държави да провеждат изборите си в Гърция. Миналата седмица разговарях с посланика на вашата страна Валентин Порязов и поговорихме за начина, по който българските граждани в Гърция ще участват в българските избори на 11 юли. Той ми каза, че е постигнал необходимите споразумения с гръцката държава и с общините, в които живеят българи (б.а. най-много българи има в Атина). Аз на свой ред, като представител на външното министерство на Гърция, го уверих, че ще направим каквото можем, за да съдействаме на изборния процес и ще помогнем, ако възникне нужда“.
Служебният заместник-министър на културата проф. Борислава Танева, един от българските събеседници на Константинос Власис, от години си сътрудничи с гръцки културни институции и артисти. Тя е известна пианистка и преподавател в Музикалната академия и подкрепя българо-гръцкото дружество „Аристотелис“, което с дейността си гради мостове на приятелство между българския и гръцкия народ.
„Бихме искали да превърнем тези мостове в булеварди - каза тя на концерт на българо-гръцко дружество от Созопол, на което присъства заедно с гръцкия си колега Власис. - Със стратегически и тактически ходове можем да развием по-дълбоки и по-здрави връзки на Балканите в духа на принципите на ЕС. Можем, поддържайки и показвайки общото ни културно наследство да допринесем за добруването на европейското ни семейство“ – изтъкна Борислава Танева.
Снимки: БНР и facebook.com/vlasiskostas
Атина ще модернизира гръцката армия до 2030 г. Министърът на отбраната на Гърция Никос Дендиас представи пред партиите в парламента плана за промени в армията. Реформите ще обхванат и трите рода войски. До 2030 г. ще бъдат закрити 33..
Младежкият център “Захари Стоянов” в Добрич организира фолклорна среща на общностите по повод Международния ден на толерантността. Целта на събитието, което ще се проведе от днес до 17 ноември т.г., е да образова и вдъхнови участниците да..
В петък, 15 ноември, с усилване на вятъра от северозапад, облачността ще започне да се разкъсва и намалява, след обяд в северозападните райони до предимно слънчево време. Облачно, на отделни места със слаби превалявания от дъжд, ще се задържи..
На 14 ноември в „България днес“ ви запознаваме с програмата на МОН "Неразказаните истории на българите", която въвлича..
В брой 26 на предаването слушайте: Как програмата "Неразказаните истории на българите" работи за имиджа на страната ни по света и в..
Изложбата “Кодове на идентичност”, която се открива днес в Националния антропологичен музей при БАН, представя стари български родове, оставили..