Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празник на Светия Дух

Снимка: архив

С тържествени служби православната църква чества деня на Светия Дух. Празникът е подвижен и винаги се пада 51 дни след Великден, непосредствено след Петдесетница. Това са и последните празници от Великденския цикъл.

На този ден Светият Дух се спуснал над апостолите и те получили благодатните му дарове.

"Цялата Богослужба е в прослава на Дух Свети - третото лице на Света троица. Бог е един, но в три лица“, обясни Врачанският митрополит Григорий. Чрез тайнствата на църквата ние получаваме даровете на Светия дух, сред които ние се преобразяваме и ставаме една нова твар в Христа. Мястото на греха, на нечистотата се заема от вярата, любовта, добродетелите и вървим, според силите си, към царството Божие".

Народът ни нарича празника Духовден. Съществува и вярване, че на този ден Бог прибира душите на починалите.

По инициатива на македонските бежанци в София, Свети Дух става ден на Македония и падналите за свободата й. Между световните войни Свети дух се отбелязва с многохилядни шествия събиращи както елитът на македонските българи, така и бежанците, прокудени от  родните им домове. Днес в храм „Св Неделя“ ще бъде отслужена панихида, след което ще бъдат поднесени цветя на паметника на Българските революционери от Македония, Одринско и Беломорието.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Храм „Св. Висарион Смоленски”

Църковен календар – 29 юли 2025 г.

На 29 юли възпоменаваме трима мъченици - свети свещеномъченик Висарион Смоленски, свети мъченик Калиник и света мъченица Серафима девица. Смоленският епископ Висарион  през втората половина на ХVІІ век бил епископ на Среднородопската..

публикувано на 29.07.25 в 06:00

Църковен календар – 28 юли 2025 г.

Почитаме светите апостоли и дякони Прохор, Никанор, Тимон и Пармен. Чудотворна икона на Света Богородица – Зографска Акатистна . Светите апостоли от числото на 70-те: Прохор, Никанор,Тимон и Пармен са първите дякони на Христовата..

публикувано на 28.07.25 в 06:00
Днешната църква „Св. Климент и Пантелеймон“ в Охрид, в която се съхраняват мощите на св. Климент Охридски

Църковен календар – 27 юли 2025 г.

На 27 юли възпоменаваме свети великомъченик Пантелеймон, светите Седмочисленици и   Успение на свети Климент, архиепископ Охридски. Свети великомъченик Пантелеймон живял в Никомидия в края на III и началото на IV век и бил придворен..

публикувано на 27.07.25 в 06:00