Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възход на пазара на недвижими имоти в условия на Covid-19

Коронавирусът засили желанието на хората да притежават собствен имот, като най-голямо е търсенето на къщи далеч от големите градове

Снимка: архив

Ръст в обемите на сделките и в цените на недвижимите имоти в страната през последната година отчита браншът. Хората предпочитат да закупят, а не да наемат къща или апартамент някъде сред природа, където да работят дистанционно по време на пандемия. „Очаква ни преселване на хората за колкото се може по-голям период от време възможно по-далеч от големите градове – тенденция, която ще продължи да се задълбочава, дори и да победим всички щамове на коронавируса“ – категоричен е Михаил Чобанов, управител на водеща компания за недвижими имоти у нас.

Според него има и сериозен ръст в търсенето на ваканционни имоти от българи зад граница. А покрай въведената от някои банки такса „влог“ върху по-големи суми, се очаква още по-интензивен възход в сектора. Причината е, че след 7 юли голяма част от клиентите, вместо да плащат 0,75% наказателна лихва върху сумите, които държат на срочен депозит, ще предпочетат да инвестират в недвижими имоти. Като цяло търсенето на възможности за дистанционна работа е един от двигателите на имотния пазар в момента. 

Категорично има ръст в абсолютно всички направления с изключение на морските и планинските ни курорти, където все още има достатъчно голяма наличност на качествени имоти от т.нар. вторичен пазар. Англичани, закупували много скъпо навремето, сега покрай Брекзит и коронарестрикциите бързат да се освободят от имотите на по-ниска цена. Същото важи за руснаците, които заради девалвацията на рублата и утежненото пътуване, разпродават закупените къщи и апартаменти. Това е единственият сегмент, в който не е регистрирано увеличение на цените“ – казва Михаил Чобанов.

Затова пък от началото на годината цените на селските къщи са скочили с  3-5%.  Освен това, покрай сериозния ръст в цените на абсолютно всички строителни материали на световните борси, в близките месеци се очаква новото строителство в градските ни зони да поскъпне от 10 до 30% .

И една интересна тенденция – все повече нетърпеливи купувачи, не само  от България, но и от всички краища на света, са склонни да провеждат дистанционни огледи на имотите чрез Skype, Viber и всякакви онлайн платформи и да вземат решения за сключване на сделка. Михаил Чобанов изтъква и още един задълбочаващ се тренд, който бележи развитието на бранша у нас:

„Все по-често през изминалите месеци, към мен и към всички мои колеги от сектора, се обръщат клиенти от Канада, САЩ, от Нова Зеландия и пр.. Това са българи, които търсят възможност за дистанционни огледи за покупка на инвестиционен имот. Идеята е те да ги ползват през летните си отпуски в България, заедно с близките си, веднага след като се възстановят възможностите за пътуване. Вече имаме над 20% ръст на такъв интерес“ – твърди Михаил Чобанов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Родителски организации защитиха Закона за предучилищното и училищното образование

Около 40 родителски организации от цялата страна подкрепиха промените в Закона за предучилищното и училищното образование, забраняващи пропагандата на нетрадиционна сексуална ориентация в училищата. Според тях Конституцията позволява ограничаване на..

публикувано на 25.08.24 в 12:22

Естония пуска две евромонети по дизайн на българина доц. Светлин Балездров

Естонската централна банка пусна колекционерска монета, чието художествено оформление е дело на българския дизайнер и преподавател в Националната художествена академия доц. Светлин Балездров. Монетата с номинал от 8 евро е изработена от сребро, има..

публикувано на 25.08.24 в 11:23

Спомен за оперния бас Борис Христов като емблема на България от края на XX в.

Фотоизложба, посветена на личността на големия български оперен бас Борис Христов може да бъде разгледана до 28 август в София. Експозицията се организира от отдел "Култура, археология и културно наследство" на община Пловдив и е по повод 110 години..

публикувано на 25.08.24 в 10:05