Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Утрото на 1 юли – спонтанен празник на свободата

Снимка: БГНЕС

Предстои един по-специален слънчев изгрев и хиляди хора ще се стекат на морския бряг да посрещнат първото юлско утро, огласено от незабравимия хит на „Юрая Хийп“ „Джулай Морнинг“.

„Да не забравяме, че песента на „Юрая Хийп“ излиза 1971 година. Пробива Желязната завеса, навлиза в България, става любима на част от населението. И първите, които посрещат юлските лъчи, се събират на вълнолома“ − обяснява варненецът Анатоли Ангелов, посрещнал не един първоюлски изгрев край морето.
„За моите години доста Джулая имам, които съм посрещал на самия бряг. На някои от тях съм свирил, на други − само съм се наслаждавал. Какво да кажа, това си е чувство за свобода. Самата идея да празнуваш Джулая е отказ от градската среда. Да излезеш сред природата и да видиш началото на лятото. Това ти дава усещане за свобода."

Морската ни столица има неоспорима връзка с началото на българската традицията за посрещането на Джулая. Защото всичко започва от плажа на Варна преди близо 40 години. Първоначално плахо, а с течение на времето и все по-бурно. С годините, Джулая се разпространява първо по цялото крайбрежие, а после и къде ли не в страната – първият юлски изгрев например и тази година ще бъде посрещнат както в крайдунавския Тутракан, така и в близкия до столицата град Перник.

На морето обаче е друго, категоричен е Анатоли Ангелов. Самият той участва в организирането на Джулая на Камен бряг – това е мястото, откъдето първите юлски лъчи, които достигат до България, се виждат най-добре.

За старите фенове, Джулая вече не носи онзи първичен дух от началото. За новите – преживяването си заслужава. Защото посрещането на първия юлски изгрев е единственият по рода си празник на свободата, който се отбелязва единствено в България. И на който присъстват и много чужденци. Нищо, че и при тях има поредица от 365 изгрева. Тук, първоюлският е най-специален.

Чуйте репортажа на Мартин Николов от БНР-Варна:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 38

В Световния ден на радиото, който преминава под мотото „Радиото и климатичните промени“, разговаряме за това как екологичните предизвикателства на съвремието ни обединиха ученици от България, Италия и Дания. Надникваме и в работилниците по..

публикувано на 13.02.25 в 12:00
Атанас Запрянов

Министърът на отбраната обсъжда в Брюксел дългосрочната подкрепа за Украйна

Министърът на отбраната Атанас Запрянов ще вземе участие в срещата на министрите на отбраната на страните членки на НАТО днес в Брюксел. На форума ще бъдат обсъдени засилването на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса, справедливото..

публикувано на 13.02.25 в 06:35

Климатологът проф. Георги Рачев: Състоянието на въздуха ни прави равни

Световният ден на радиото – 13 февруари, тази година е посветен на климатичните изменения. Изборът не е случаен – 2025 г. е определена от Парижкото споразумение като ключова, ако човечеството иска да изпълни дългосрочната си цел да ограничи..

публикувано на 13.02.25 в 06:10