Предстои един по-специален слънчев изгрев и хиляди хора ще се стекат на морския бряг да посрещнат първото юлско утро, огласено от незабравимия хит на „Юрая Хийп“ „Джулай Морнинг“.
„Да не забравяме, че песента на „Юрая Хийп“ излиза 1971 година. Пробива Желязната завеса, навлиза в България, става любима на част от населението. И първите, които посрещат юлските лъчи, се събират на вълнолома“ − обяснява варненецът Анатоли Ангелов, посрещнал не един първоюлски изгрев край морето.
„За моите години доста Джулая имам, които съм посрещал на самия бряг. На някои от тях съм свирил, на други − само съм се наслаждавал. Какво да кажа, това си е чувство за свобода. Самата идея да празнуваш Джулая е отказ от градската среда. Да излезеш сред природата и да видиш началото на лятото. Това ти дава усещане за свобода."
Морската ни столица има неоспорима връзка с началото на българската традицията за посрещането на Джулая. Защото всичко започва от плажа на Варна преди близо 40 години. Първоначално плахо, а с течение на времето и все по-бурно. С годините, Джулая се разпространява първо по цялото крайбрежие, а после и къде ли не в страната – първият юлски изгрев например и тази година ще бъде посрещнат както в крайдунавския Тутракан, така и в близкия до столицата град Перник.
На морето обаче е друго, категоричен е Анатоли Ангелов. Самият той участва в организирането на Джулая на Камен бряг – това е мястото, откъдето първите юлски лъчи, които достигат до България, се виждат най-добре.
За старите фенове, Джулая вече не носи онзи първичен дух от началото. За новите – преживяването си заслужава. Защото посрещането на първия юлски изгрев е единственият по рода си празник на свободата, който се отбелязва единствено в България. И на който присъстват и много чужденци. Нищо, че и при тях има поредица от 365 изгрева. Тук, първоюлският е най-специален.
Чуйте репортажа на Мартин Николов от БНР-Варна:
Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на българската държава Аспарух. Ахинора е инфлуенсърка и създава поне по два поста на ден.Тя е 24-годишно..
Третата група от 7 души в 33-тата българска антарктическа експедиция, отпътува на 11 януари от летище София. В Рим към тях ще се присъедини Даниела Паскал – геолог от Румъния, а в Пунта Аренас в Чили ще се включат журналистите Мария Чернева и Анна..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е една от най-мащабните кукерски прояви в цялата страна. През двата почивни дни в града ще..
190 години чества през 2025 година Априловската гимназия в красивия старопланински град Габрово. Стъпила на традициите на Габровското взаимно училище..
Темата за качеството в предучилищното и училищното образование е ключова за България, но към Закона за предучилищно и училищно образование няма..
По повод 124 години от пускането на първия трамвай в София на 14 януари 1901г ., Столичният електротранспорт и Общинското предприятие "Туризъм"..