На 30 юни се навършват 50 години от гибелта на Георги Аспарухов-Гунди и Никола Котков. През 1971 г. легендарните футболисти загиват трагично при катастрофа в прохода Витиня. Погребението на двамата нападатели на „Левски“ и националния отбор събира в София половин милион българи.
Половин век след трагичното събитие феновете на футбола в България продължават да разказват истории за тяхното спортно майсторство и човешки достойнства. За младите тези разкази са връзка между поколенията, която изгражда характера и дава увереност, че в спорта достойнството и спортсменският дух имат смисъл.
Днес ръководство, служители, ветерани и привърженици на ПФК „Левски” поднесоха венци и цветя по случай годишнината от трагичната гибел на двете големи звезди на българския футбол.
Георги Аспарухов-Гунди е първият футбoлиcт, избирaн зa cпoртиcт нoмeр 1 нa cтрaнaтa. Вкарва голове нa нaй-cилнитe oтбoри в eпoхaтa – Aнглия, Пoртугaлия, Хoлaндия, Унгaрия, Бeлгия, Итaлия. В eврoтурниритe cъщo имa уникaлни пoкaзaтeли – 18 гoлa в 18 мaчa, кaтo има попадения във вратите на нaй-гoлeмитe имeнa зa eпoхaтa - Милaн и Бeнфикa.
Никoлa Кoткoв остава в историята като великолепен изпълнитeл нa cтaтичнитe пoлoжeния, но бeлeжи пo вcички възмoжни нaчини – cъc caмocтoятeлни рeйдoвe, вoлeтa, удaри oт вcякaкви диcтaнции.
Двамата се превръщат в незабравим футболен тандем. Вестта за трагичната им кончина отеква и извън пределите на България.
Трагедията подтиква популярния в България и тогавашна Македония народен певец Наско Джорлев от Струмица да създаде „Балада за Гунди и Котков“. Песента, в която са описани постиженията на футболния тандем, трагичните обстоятелства при които загиват и голямата мъка на феновете, е записана в малкото студио „Дискус“ в сръбския град Александровац. Баладата обаче е забранена в Югославия, тамошните власти я набеждават за пробългарска. В България пък се конфискуват налегално внасяните плочи с песента за Гунди и Котков.
Навършват се 40 години от първия протестен митинг срещу насилствената смяна на имената на българските турци от комунистическия режим. На днешния ден през 1984 г. в ардинското село Млечино се събират над 3 хил. души от близките села Горно и Долно..
Делник с аромат на празник – такъв е днешният 23 декември в страната ни? „България днес“ ще ви предложи едно пътуване из историята и традициите на Коледа по нашите земи и ще ви напомни, че за поредна година и ние си имаме Коледно село. Празничната..
Във вторник , 24 декември, ще бъде облачно, на много места ще има валежи от дъжд. По високите полета на Западна България ще превалява сняг, а в Предбалкана – дъжд и сняг. В източните райони валежите ще бъдат значителни. Минималните температури..
Десет бебета са се родили през последната година по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. Сред..
С Коледа идва надеждата за нови възможности! Екипът на Радио България отправя към всички вас, скъпи сънародници по света и у нас, пожелание за здраве,..
Поставени пред алтернативата правителство с компромиси или нови избори без компромиси, 75,9% от българите се спират на правителство, 19,4% – на избори,..