17-то издание на Европейската нощ на Музеите ще предостави свободен достъп до повече от 40 художествени галерии и музеи в столичния град. Културните маршрути ще стартират от късния следобед на 3 юли и ще приключат към полунощ. Очакват ни поредица от изложби, концерти, ателиета и разнообразни арт прояви на открито и закрито.
Европейската инициатива възниква през 2005 г. във Франция, а от 2006 г. се утвърди като традиция и в културния живот на България. Организатор е Френският институт в София с подкрепата на Министерството на културата и Столична община. Призивът е да се запознаем с програмата, да влезем в музеите и галериите и да потърсим нещо любопитно, което да ни обогати. Към Нощта на музеите тази година се включват и филиали на художествените галерии и музеи от 21 области в страната.
Ето и някои акценти от проявите в София:
Ако на 3 юли се разходите по Моста на влюбените в столицата, ще се запознаете с изложбата „Франция еМоция – Пътешествие анимация“. Чрез фотографията и дигиталната анимация авторите й предлагат пътуване из забележителното богатство на френското културно наследство. Те са обиколили цяла Франция и са заснели 35 уникални паметници на културата. А за да вдъхнат живот на фотографиите, техните колеги Жюли Шхенг и Томас Понс са измислили анимиран герой – той се движи и се преобразява в снимките, с помощта на мобилно приложение в добавена реалност.
Арт Галерия Европа, съвместно с Да!Органик – пространство за изкуство и натурална храна представят „Морски състояния на душата“ – изложба-живопис на известния маринист Владимир Кюрчев. Българският художник от Украйна е вдъхновен от великия Айвазовски и е възпитаник на Художествената академия в Санкт Петербург. Посетителите ще се насладят и на концерта „Нежна лятна нощ“ със Станимира Тенева (Мир) и Денис Мехмед (Ден). Тя свири на китара и пее, а той е перкусионист. Тя пише песните и текстовете към тях, а той ги допълва с ритъма на инструментите си.
В галерия „Ракурси“ ще има свободен достъп до изложбата „Лунни състояния“, която представя пластичните творби на Ина Дамянова. В търсене на равновесие между светлината и тъмнината, между Ин и Ян, авторката открива, че именно в тяхното противопоставяне се крият балансът и хармонията.
Очаква се голям интерес към „Непознатият фотограф“ – под този наслов галерия „Синтезис“ представя изложба с фотографии на Георг Волц (1863-1917) – едно от най-значимите имена в българската фотография от началото на ХХ век. Посетителите ще видят и непоказвани фотографии от Стара София, Балканските войни, портрети на цар Фердинанд I и въздушни снимки на България.
Накити, църковна утвар и други изделия на приложното златарство от XVI до началото на XX в., занаятчийски инструменти от златарска работилница и изящни произведения на съвременни майстори са само малка част от експонатите, които ни очакват в Регионален исторически музей – София. В залите му са изложени и артефактите, открити през изминалия археологически сезон в столицата и околностите
И още: Музикален концерт и зумба на улица „Триадица“ след 17:00 ч., спектакъл „Куково лято“ за малки и големи мечтатели в Общински културен институт „Красно село“, концерт с кънтри, блус и суинг на група Lilly of the West в Музея „Земята и хората“ и още цяла плеяда културни събития очакват софиянци и гостите на града в Европейската нощ на музеите.
А за 3 юли синоптиците прогнозират прохладна лятна нощ с безоблачно звездно небе...
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..