Потъналият във водите на Черно море край Созопол кораб „Мопанг“ бе обявен за подводен археологически обект. Така той става защитен от набезите на иманяри, за разлика от много други по дъното на Черно море, казва Найден Прахов, директор на Центъра за подводна археология в Созопол.
„Мопанг“ е товарен кораб, част от серия от над 100 кораба, произведен в Ню Джърси по програма за компенсиране на загубите по време на Първата световна война. През 1921 г., на път от Истанбул към Северното Черноморие, минавайки край Созопол, той попада на мина, която взривява носовата му част, съобщи БНР Бургас. Созополските рибари веднага се притекли на помощ и инцидентът се разминал без жертви, а корабът потънал на 30 м дълбочина.
„Мопанг“, който е дълъг 104 метра, а в широката си част достига 14 метра, стана известен на широката общественост с изтичането на мазут през 2018 г.
Снимки: БГНЕСДнес Българската православна църква почита света великомъченица Варвара – девойка от знатен род, посечена заради християнската си вяра в началото на IV век. От Варвара до Никулден – обичаи, ритуали и обредни храни Денят е наричан и Женска..
На 30 ноември православната ни църква почита паметта на св. ап. Андрей. Той е брат на свети първовърховен апостол Петър и се нарича Първозвани, понеже пръв от апостолите бил повикан да тръгне след Спасителя. От ранни години презирал суетата на..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в Първата световна война (1914-1918). Историците определят документа като "поредната национална..