Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Исторически особености на изборния процес в България

Снимка: архив

Изборната рулетка отново се върти. Българските граждани избират депутати в 46-то Народно събрание. Демократичният изборен процес в страната ни има своите сериозни традиции. Още през 1879 г., малко след Освобождението си, България вече има модерно изборно законодателство, изградено по стандартите на Европа, припомня д-р Светослав Живков, гл. асистент в Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. В началната българска изборна практика обаче, деликатен бил въпросът за формирането на изборните бюра, където пряко се провеждал вотът. Как са били избиране тези, които трябвало да организират изборния процес и каква е била избирателната активност в началото на ХХ век – вижте ТУК.

Днес за първи път българските избиратели ще упражнят правото си на вот задължително чрез машинно гласуване. Хартиените бюлетини обаче не отиват в историята. Над 7 млн. са отпечатани за секциите, в които има по-малко от 300 избиратели, както и като подсигуряване в случай на авария с машините. Кога са въведени първите печатни бюлетини и пропорционалната избирателна система и що е то многократна негативна преференция? – разказва втората част от интервюто с д-р Светослав Живков.

Обзорът на историческите особености на изборния процес у нас логично ни отвежда във времето на социализма и последвалото възраждане демократичното начало в края на ХХ век. Как са избирани парламенти при безпартиен режим и дали политиците след 1989 г.успяха да дадат приемственост на демократичните традиции? – обяснява публикацията Българите гласуват не от вчера – част III, от колекцията на Радио България.

Редактор: Елена Каркаланова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15

Пафтите – вселена от знаци

Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...

обновено на 24.07.24 в 15:56

В България започват "Горещниците"

На 15, 16 и 17 юли, най-топлите дни на лятото, в България се извършват редица предпазващи ритуали. Те имат езически произход и са свързани с култа към огъня. Повече за тях, както и за богатата празнична обредност в тези три дни можете да..

публикувано на 15.07.24 в 09:10