Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доброволци от чужбина помагат като екскурзоводи в Историческия музей на Каварна

Снимка: museology.bg

Те  са от Италия, Франция, Албания, Грузия, Турция и Испания, а някои от тях посещават България за първи път. От началото на месец юни 10-ната млади ентусиасти се включват безвъзмездно във всяка една дейност на Историческия музей в град Каварна. Повечето са студенти по археология или история и са тук по линия на европейски проект.

В района на Каварна те помагат в почистването на терените за предстоящите археологически разкопки. През миналата седмица  младежите са разчистили древните гробници и светилището към некропола в крепостта „Яйлата“.

Освен това, доброволците работят безвъзмездно и като гидове и с голямо желание развеждат чуждите туристи из природно-археологическия резерват Калиакра.

Близо 30 000 лева са заделени за археологически дейности в община Каварна за тази година. През месец август ще се състоят традиционните разкопки на нос Калиакра, а през септември археолозите ще проучват нос Чиракман, който е бил обитаван от елинистичната епоха до късното средновековие.

Съставил: Венета Николова

Исторически музей, Каварна

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Манастир на 900 години се появява от нищото при строеж на автогара в Созопол

При разкопки на мястото на новата автогара в черноморския град Созопол бе открит манастир от XI век, който е функционирал до края на XIII век. Предполага се, че обектът е бил унищожен от пожар, за което свидетелстват пластовете от въглении..

публикувано на 26.05.24 в 09:15
„За буквите“ на Черноризец Храбър

Кога е създадена глаголицата?

" Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки. Когато се кръстиха, бяха принудени (да пишат) славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: БОГЪ..

публикувано на 24.05.24 в 09:15
Снимка: Българска православна църковна община „Свети Седмочисленици“ в Рим

Отец Иван от Рим: Българите посрещат с изключителна духовна радост светлия празник 24 май

Най-голямото честване на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, извън пределите на България по традиция се провежда в Рим. Всяка година в навечерието на празника във..

публикувано на 22.05.24 в 15:40