„Изборният ден протича без проблеми в Загреб. И за наша радост активността е доста голяма“, съобщи за Радио България Диана Гласнова, член на СИК в хърватската столица.
На парламентарните избори през април там гласуваха 72–ма български граждани. Предвид малката общност от сънародници, избирателната активност всъщност е била голяма, каквато се очертава да бъде и днес, когато към средата на изборния ден вече са били гласували 56 гласоподаватели. Секцията е под 300 човека, затова там се гласува с хартиени бюлетини.
„Хубавото е това, че много хора, които са на път за някое друго място в Европа или отиват към България в отпуска, минавайки през Загреб решават да гласуват тук с декларация“, посочва Гласнова.
По думите ѝ, до този момент предсрочните парламентарни избори в България не са намерили отражение в хърватските медии, но тя очаква информация по темата да излезе в късните новини.
„Аз живея 25 години в Загреб и имам смелостта да кажа, че когато българите живеят извън България и са вече в по-напреднала възраст, обикновено престават да се интересуват. То е естествено, не им се сърдя – защото имат семейства, дори внуци и се чувстват малко откъснати от процесите в България. А когато виждат, че нещата там не се променят в последните 20 години, наистина ще загубят мотивация, нали?“
Две от нещата, за които дълго време настояваха сънародниците ни там – машинен вот и избирателен район „Чужбина“, вече са факт с промените в Изборния кодекс, които направи 45-ото НС. Това дава ли нови надежди?
„От една страна – да, но от друга – защо беше необходимо да минат толкова много години, за да се разбере, че българите в чужбина трябва да имат свой избирателен район“, пига г-жа Гласнова и се надява повече избиратели да упражнят правото си на глас на предсрочния парламентарен вот днес.
Почти месец след провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, 51-ото Народно събрание все още не може да започне работа, защото народните представители не могат да изберат пръв сред равни. Политическата безпътица в България се допълва..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..