Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пъстрият свят на българското везбено изкуство оживява в Самоков

Снимка: НИМ

В разгара на лятото, Боровец посреща гостите си с добре маркирани пътеки, които отвеждат към потайностите на Рила планина. Но ако желаете да съчетаете планинската си почивка с културен туризъм, ви препоръчваме да посетите град Самоков, само на 10-на км. от самия курорт.

Преди дни, в градската художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ бе открита любопитна изложба на Националния исторически музей , която запознава посетителите с пъстрия свят на българските шевици под наслов „Народно везбено изкуство“. В нея са представени 32 експоната от прекроен текстил от началото на XX в.. Те са изработени като покривки, възглавници, чантички и друг тип текстил за декорация на дома и съчетават с особена художественост богатата везбена орнаментика на шевици от различни етнографски региони - Самоковско, Дупнишко, Софийско, Плевенско, Македония. 

Създаването на т.нар прекроен текстил на основата на вторично използвани елементи от автентично облекло е част от общата европейска стилистика на сецесиона. Тази тенденция навлиза и в България, в началото на ХХ в., което личи и в представените текстилни произведения, съдържащи самобитни везбени елементи от по-стари времена.


Сред експонатите се открояват красивите покривки със самоковска и дупнишка орнаментика. Някои от тях са свързани със семейството на хаджи Вълчо от Банско, който е бил ктитор на Зографския и Хилендарския манастир. Възхищение буди и покривката от съшити 25 ръкава от женски ризи от Софийско, приета във фонда на НИМ от царския дворец. 

Експозицията „Народно везбено изкуство“ ще бъде в Художествената галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков до края на август.

Съставил: Венета Николова

Снимки: НИМ



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Регионален етнографски музей – Пловдив

Пловдив кани любителите на позабравени занаяти в Етнографския си музей

Регионален етнографски музей в Пловдив отваря врати за XVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти, съобщават организаторите от музея. Откриването е на Еньовден (24 юни), почитан в народната ни традиция като ден на билките и лечението..

публикувано на 23.06.24 в 10:10

Българската народна песен не може да се преведе, но е магнетична за света

Бре, откраднали Еленка, Eленка, мома хубава, та я извели, завели, на хайдушкото сборище. Най-малкото хайдутче, то на Еленка думаше: - Моме, Еленко, Еленко, не бой се, не страхувай се. Ний нема да те убием, убием, да те затрием. Най ще..

публикувано на 18.06.24 в 10:10

Арифе – денят, в който мюсюлманите се подготвят за Курбан байрам

Днес отново е денят Арифе, който предхожда всеки байрам, без значение дали е Рамазан или Курбан байрам. Мюсюлманите днес отдават почит на починалите си близки, като във всеки дом жените месят тесто, от което се правят мекици и се раздават на..

публикувано на 15.06.24 в 06:55