Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди 40 години в Космоса е изстрелян първият български изкуствен спътник

Снимка: архив

На 7 август 1981г. в 13:35часа, от космодрума „Пласецк” в Русия, е изстрелян първият български изкуствен спътник "Интеркосмос България - 1300". Известен е още като "Интеркосмос 22“, а извеждането му в орбита е посветено на 1300-годишнината от основаването на българската държава.

Спътникът е родно производство, по разработка на Института за космически изследвания и технологии към БАН, на базата на платформата за сателити „Метеор“, и тежи 1500 кг. Изстрелян е в почти полярна орбита с височина около 900 km, с комплекс от 11 български научни уреда за измерване на плазмата и за изучаване на йоносферно-магнитосферните взаимодействия, както и лазерен отражател за геодезични измервания.

Две години по-рано страната ни има друг голям космически пробив – на борда на космическия кораб “Союз 33”, на 10 април 1979 г.,излита първият български космонавт Георги Иванов. Заедно с руснака Николай Рукавишников, той прекарва в околоземната орбита четиридесет и седем часа и една минута. България е шестата държава в света със свой космонавт в открития Космос и третата, създала космически храни. Повече за българските космически постижения  прочетете в материала от колекцията на Радио БългарияАлександър Александров: За да имаме трети космонавт, ни трябва силна икономика“

Редактор: Елена Каркаланова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Иван Рилски е един от най-обичаните и почитани български светци

На 19 октомври Българската православна църква почита паметта на скромния отшелник от Рила планина и небесен покровител на българския народ и на българските лекари. Наричан още приживе "земен ангел" и "небесен жител", свети Иван (Йоан) Рилски е един от..

публикувано на 19.10.24 в 06:05
Дървовидна хвойна в резерват „Тисата“

В България е най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна в Европа - "Тисата"

Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват.   Дървовидната хвойна е южен..

публикувано на 17.10.24 в 08:40

Навършиха се 100 години от освещаването на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски"

Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..

публикувано на 12.09.24 в 11:57