Наесен се очаква реколтата от грозде да нарасне с 20-30% в сравнение с миналогодишната, прогнозира пред БНР Красимир Коев, директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното. В момента земеделците се молят единствено за дъжд, за да се оправдаят надеждите им за добра година след спада през пандемичната 2020-а.
Лозарският сектор не е пострадал от зимни измръзвания и това е една от причините да се очаква много по-добра реколта в количествено и качествено отношение. През м.г. предприятията ни са прибрали и преработили 120 760 тона грозде, от което са получили 83 млн. литра вино.
„Който е отгледал гроздето си в добро състояние, без напукани зърна и с висока захарност, винаги ще вземе добра цена – заявява Красимир Коев. – Стопаните полагат максималните усилия да опасят лозовите си масиви. Така когато бяха градушките и проливните валежи, те пръскаха лозята, за да не се развият болести, а сега поливат заради екстремните жеги от последните две седмици. Сушата обаче вече дава и поражения, например в Югозападна България, където някои от чепките, върху които се държи самият грозд, започнаха да съхнат заради сухото време и високите температури. ”
Лозята, от които се очаква да се роди гроздето, са разположени на 60 162 хектара. Тазгодишната реколта вино ще бъда пласирана на традиционните пазари преди избухването на Covid-19 с изключение на китайския.
„Наблюдава се интензитет на поръчките за единайсет африкански държави – добавя Красимир Коев. – Русия също има заявки за български вина. Разбира се, най-голямото количество е предназначено за страните от Централна и Западна Европа. През 2020 г. сме изнесли над 47 млн. литра вино при 64 милиона през предходната година, но това е обяснимо заради настъпилата епидемия. До началото й страната ни беше в изключетелен подем, включително по отношение на пласирането на виното на едро в по-високите ценови сегменти – в интервала между 4 и 7 евро.”
И докато очакваме тазгодишните надежди относно лозаро-винарския ни сектор да се превърнат в добри новини, от новоучреденото Сдружение на българските лозари поискаха подкрепа от държавата.
„Тежка е ситуацията на българското лозарство – категоричен е председателят на сдружението д-р Петьо Бошнаков в интервю за БНР-„Хоризонт“. – Изпитваме трудности при реализацията на продукцията и ниските изкупни цени, при производството и липсата на възможност за закупуване на земеделска техника чрез европейски помощи. Имаме достъп до една-единствена програма на Европейския съюз, но парите са крайно недостатъчни и се отнасят по-скоро до инвестиции, но не и за текущо производство. Същевременно преките разходи за отглеждането на културата скочиха драстично през последните години, а имаме почти двоен спад на изкупната му цена. Реално работим на загуба.”
Лозарите заявяват още, че се надяват в следващите няколко години с новия програмен период да се обърне сериозно внимание на сектора, тъй като е традиционно български и заслужава отново да заеме най-достойно място. Междувременно призовават браншът да се изчисти от сивите практики, каквито са например продажбите на нерегламентирано грозде и вино. Очакват и законодателни промени, идеи за които могат да бъдат почерпени от бъдещата стратегия за развитие на сектора на Сдружението на българските лозари.
Съставил: Диана Цанкова (по интервюта на Евелина Стоянова и Снежана Иванова, БНР-„Хоризонт“)
Снимки: БГНЕС, Ани Петрова, lozari.bg
В последният момент, когато третата експедиция на нашия научно-изследователски кораб трябваше да тръгне за Антарктида през ноември получихме писмо, че парите за да може да се върне кораба обратно са пренасочени за зърнопроизводителите. Това означаваше,..
Външно министерство изрази сърдечни съболезнования за ужасната трагедия в училище "Пречко" в Загреб. "Нашите мисли са с народа на Хърватия", написаха от министерството в мрежата "Х". Дете загина на 20 декември, а други 3 деца и двама възрастни са ранени..
В присъствието на дипломати външният министър Иван Кондов откри в Пловдив последния стенопис от конкурса на министерството „България – по-красива в НАТО“. Проявата е посветен на 20-ата годишнина от членството на страната в Алианса. Творбата е дело на..
Започна ремонт на ГКПП "Кулата" във връзка с предстоящото ни влизане в Шенген от 1 януари, предаде БНТ. Целта е да има по две пътни ленти във всяка посока..
Интензивен е трафикът на автомобили от Западна Европа по основната пътна инфраструктура на територията на Хърватия преди предстоящите почивни и..
12 населени места в Смолянска област са с прекъснато електрозахранване след обилния снеговалеж от вчера. Без ток от снощи са селища в общините Смолян,..