Август се развихри в България и освен високите температури, на места над 40 градуса, донесе множество пожари и … нова вълна от разпространение на Covid-19. Поровихме в съкровищницата с публикации на Радио България, за да видим как предците ни са се справяли с катаклизмите в битието си. Нека си припомним два старинни обичая, извършвани от българите в миналото за предпазване от епидемии, градушка, наводнение, пожар и други бедствия.
Ритуалите се правели при пълно мълчание, в потайни доби – след залез и преди първи петли. Повече прочетете в публикацията „Заораване и провиране през дреха – езически обичаи за предпазване от болести и бедствия“.
На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..
На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война. Западните покрайнини – колкото близо, толкова и далеч от..
Точно преди една година Българската православна църква учреди нов празник в църковния ни календар – Прославление на светите мощи на св. патриарх Евтимий Търновски . Според църковни източници, последният български патриарх преди падането на..
На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в..