Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинският панаир на занаятите е факт, но при спазване на противоепидемичните мерки

Крепостта „Баба Вида”
Снимка: БГНЕС

След едногодишна ковид-пауза, Видинският панаир се завръща. Събитието тази година е в дните между 20 и 29 август и по традиция се провежда в бившето военно поделение непосредствено до крепостта „Баба Вида”.

Снимка: Светослав Цветанов

Повече от 120 търговци, занаятчии и производители представят продукцията си всеки ден от 10:00 часа сутринта до 2:00 часа през нощта, а всяка вечер има и музикални концерти на открито. Входът е свободен, като тази година организаторите поставят акцент върху участието на множество изпълнители от балканските ни съседки Сърбия и Румъния, сред които Драгана Миркович, Миле Китич и Индира Радич. За първи път ще бъде организирано и надсвирване на духови оркестри от България и Сърбия. Ще има и съпътстваща програма, в която ще се включат ансамбъл „Дунав”, Градският духов оркестър и самодейни състави от региона.

Видинският панаир води своето начало от преди повече от един век. Първото му издание е било през 1892 година, като идеята е била той да бъде само земеделско и скотовъдско събитие. През 1935 г. е взето решение панаирът да е ежегоден, да започва в края на август и да бъде с продължителност между 7 и 13 дни - нещо, което и до днес се спазва. По онова време събитието било много популярно зад граница и на него идвали много чужденци. След прекъсване от 15 години, след демократичните промени в страната ни, Видинският панаир е възстановен през 2007 г, а от 2013 година мястото на провеждането му е в близост до крепостта „Баба Вида“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ученици от цялата страна поеха по стъпките на Таньо войвода и четата му

От Тутракан на 30 май започна 39-ят поход "По пътя на четата на Таньо войвода". Проявата е под патронажа на президента Румен Радев. Направена бе традиционната възстановка на слизането на четата на брега на Дунава. По стария хайдушки..

публикувано на 30.05.24 в 15:33

Лятна школа на Етнографския музей запознава децата с традициите

Лятна школа за деца от 7 до 12-годиишна възраст организира Националният етнографски музе в София. Заниманията  ще запознаят малчуганите с традиционните празници и обичаи, поминъците и занаятите по нашите земи, с българските митологични..

публикувано на 29.05.24 в 07:05

Игри, битки и атракции - античен фестивал "Нике играта и победата" край Велико Търново

През целия съботен ден, на 25 май, археологическият резерват Никополис ад Иструм край Велико Търново ще бъде домакин на седмото издание на Античен фестивал "Нике играта и победата". Тази година в събитието участват исторически реконструктори..

публикувано на 24.05.24 в 13:05