Създаден през 1958 г., Етнографско-археологическият музей в гр. Елхово привлича туристите с няколко постоянни експозиции, разположени в различни сгради. Сред тях е изложба, съхранила богатото етнографско наследство на този югоизточен регион. Представено е и многообразието на женското облекло в Елховския край – едно от най-пъстро извезаните женски облекла по нашите земи, гордост за местните жители.
Не по-малко вълнуваща е срещата с безценните археологически съкровища, открити в Югоизточна България и по поречието на река Тунджа. Особен интерес предизвиква един уникален меден слитък.
„Той е от периода на късната бронзова епоха (XIV-XII век пр. Хр) - разказва в интервю за БНР, главният уредник на музея в Елхово, Добринка Костова. - Слитъкът е с формата на разпъната волска кожа. Той е изящен и изключително добре съхранен. У нас са открити още три подобни артефакта, но за разлика от останалите, слитъкът от Елховско, идеално е запазил своята форма. Използвал се е за размяна, като предмонетна единица. Този слитък често гостува на международни изложби, но сега е в Елхово, заедно с други уникални находки“.
Сред новите находки е и сандъче с медицински инструменти, което ще бъде изложено в Националния археологически институт с музей към БАН.
„Те (инструментите) имат почти същия вид като съвременните – пояснява уредничката. - Изработени са от бронз и са служели за почистване на рани и различни други манипулации. Познанията за човешката анатомия датират още от зората на човешката история. Постепенно хората са започнали да изработват инструменти, да използват природните лекове, а по-късно и различните химични елементи. Въпросната медицинска кутийка е открита през 2008 г. в подмогилно погребение в село Борисово, Елховско“.
В Елхово, родния град на Велко Кънев, ще откриете и специална зала, посветена на актьора. Според г-жа Костова, това е единствената постоянна експозиция, създадена в родния град на български артист. Музейната сбирка дава възможност да надникнем в живота на известия творец, любим на поколения българи, и да си припомним неговите изключителни роли.
В средата на септември, споделя още Добринка Костова, Етнографско-археологическият музей ще е домакин на временна изложба, представяща находки, открити при разкопките на трако-римското селище в село Стройно.
Съставил: Йоан КолевСнимки: ilovebulgaria.eu
На 7 февруари Православната църква чества преподобни Партений, епископ Лампсакийски, преподобни Лука Еладски и светите хиляда и трима свети мъченици от Никомидия – мъже, жени и деца посечени в 303 година, при гонението срещу християните на..
При реставрацията на католическата църква "Мария Сантиссима дел Розарио ди Помпей" в гр. Салерно, Италия, храмът бе зографисан с два православни стенописа, съобщи във Фейсбук посолството на България в Рим. Стенописите с Тайната вечеря и..
На 6 февруари Православната църква почита един от т. нар. апостолски мъже – ученици на Христовите апостоли – преподобни Вукол, епископ Смирненски, честваме и преподобни Варсануфий Велики и Йоан Пророк – живели аскетически в манастира на Авва..
Задушница е важен ден за много християни. На този ден поменаваме починали роднини и близки. Първата от трите Задушници за годината, известна още като..
Преди осем хиляди години, в района на днешното българско село Долнослав се заражда една от най-загадъчните култури на Балканите. В района на..
На 22 февруари Православната църква чества Намирането на честните мощи на светите мъченици в Евгения, както и паметта на мъченик Маврикий и..