Обгърната в тайнственост, Странджанската фолклорна област крие много богатства. Тук до днес се пазят мистичните нестинарски игри, редица старинни обичаи и песни, а в целия район ще откриете свещени места, свързани с тракийската, християнската и др. култури. Но най-големите съкровища са местните хора, посветили живота си на българския фолклор, неговото съхраняване и популяризиране. Сред тях несъмнено е народната певица Златка Ставрева, ръководител на фолклорни групи, инициатор и организатор на няколко големи събития в родния си край, между които и Националната фолклорна среща „Китен и приятели“.
Петото издание на този фестивал (4-6.09) беше посветено на Деня на Съединението на България. „Душата ми е пълна! Странджа и морето бяха огласени от прекрасните изпълнения на повече от 50 фолклорни групи, изявиха се над 100 солисти – певци и инструменталисти, радвахме се на любовта и таланта, с които те претворяват българските традиции. Как човек да не е удовлетворен!“ – това бяха първите думи, които сподели пред Радио България г-жа Ставрева, която неотлъчно беше до изпълнителите, до официалните лица от областната и местната управа, гостите от столицата. Връчваше отличия, успяваше да намери добра дума за всеки от участниците, да насърчи неуверените, да запее с тях… И да поведе хорото.
„Показахме духа и старинността на нашето традиционно наследство, споделям това с чувство на удовлетвореност – каза още известната изпълнителка. – Представиха се кукерски групи – от с. Турия, община Казанлък, с ръководител Ганчо Петков (който е и кмет на селото) и от с. Дунавци, община Павел баня, ръководител Дарина Илиева. И двете кукерски дружини получиха приза на нашия фестивал „Национален шампион по фолклорни изкуства“.
Силно впечатление направи обичаят Еньова буля, представен от групата за автентичен фолклор от с. Факия, община Средец „Факийски белки“ с ръководител Милка Венкова. Аз съм кръстница на тази група и бях много щастлива да ги видя отново на сцената в Морския парк на Китен.
Както и групите от Бургас с ръководител Пламен Янев, Стоя Янчева, хор „Самодивски огън“, ръководен от Стойко Василев, танцовите състави и школи „Хайде либе“ (Дивдядово, квартал на Шумен), „Луди млади“ (Пловдив), „Тракийка“ (Харманли), „Пагане“ (Кубрат), детските групи и солисти на Петя Григорова от „Славейче“ – школата в гр. Сливен, и още много, много други.
Не мога да не поздравя ансамбъла „Дикани“ от с. Царацово, община Марица, за грандиозното представяне. Главен художествен ръководител е Радослав Иванов – млад човек, гайдар и певец, изключителна личност. Тази година се навършват 10 години от основаването на състава, който също получи званието „Национален шампион…“.
Както и танцовият състав от Дивдядово, който празнува 55 г. от създаването си. А Фолклорната група от с. Медникарово, община Гълъбово отбеляза един век от създаването на читалище „Развитие“.
Г-жа Ставрева не пропусна да отбележи оригиналните носии и песни на женските групи от с. Ново Железаре (община Хисаря), с. Дряново (община Лъки), постиженията на децата от Нова Загора, танцов състав „Йосиф Йовчев“ с хореограф Красимир Илиев от Полски Тръмбеш и др.
За съжаление, не можем да изброим всички участници, макар че всеки заслужава да бъде поздравен за таланта и положените усилия.
Съмишлениците на фестивала
„Не съм сама в организацията, без подкрепа на партньори и дарители не може да се получи такова грандиозно събитие. Фестивалът е под патронажа на кмета на Китен г-н Николай Марков, който изключително много ни подпомага, радваме се на подкрепата и искреното приятелство на кмета на община Приморско д-р Димитър Германов, проф. Мария Нейкова, областен управител на Бургас, г-н Станислав Почекански, председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци. Сърдечно благодаря на музикалната компания, която е неотлъчно до нас през годините, както и на БНР – Бургас, специално благодаря и на вас, Радио България, и всички наши партньори .Нямам думи да благодаря на екипа, с който работя – адв. Николина Алексиева, инж. Славия Ангелова, Деница Янакиева, Ваня Тодорова, Мариана Янакиева и Мария Костадинова. Всички допринесоха за красивия празник, който имахме. Нека да си пожелаем здраве, радост, силен творчески заряд, за да оцелее у нас вярата в доброто. Приятели, очакваме ви през 2022 г. тук, в Китен, на Националната фолклорна среща.“
Снимки: Албена Безовска, община Китен
Етнографският музей в Бургас ще почете Свети Никола Летни на 9 май 2024 г. от 11:00 ч. Жените самодейки от Фолклорна група „Тронки“ в село Момина църква, община Средец, ще ще изпълнят "Пеперуга" и "Герман" за дъжд и плодородие така, както се..
Тридневен кулинарно-фолклорен фестивал ще допълни празничното настроение във видинското село Антимово. За 14-и път местното Народно читалище "Развитие-1926 г." и Кметството организират фестивала “Гергьовден“ на 4, 5 и 6 май 2024 г. Градският..
Деца от различни националности и семействата им ще боядисват великденски яйца от 10,00 до 14,00 ч. в “Каньон парк” в столичния квартал “Младост” до метростанцията “Александър Малинов”. Събитието със свободен достъп се организира за трета поредна..