Точно седмица след откриването на Piano Extravaganza, артистичният директор на фестивала отправя покана за друга интересна концертна поредица. Става дума за „Камералия“ – още един фестивал, създаден от известния ни пианист Людмил Ангелов, представящ класически камерни състави с подчертан интерес към съчетаване на различни музикални стилове.
Третото издание на „Камералия“ ще започне на 9.10 с концерт на дамския Ãtma Quartet в камерна зала „България“. Събитието се организира с подкрепата на Полския институт в София.
Младите изпълнителки свирят заедно от пет години, развиват активна концертна дейност, участват в различни проекти, издали са диск с произведения на полски композитори, завоювали са престижни отличия. Достатъчно е да споменем първа награда и още три специални награди от Международния конкурс за струнни квартети „Карол Шимановски“ през 2017 г., Förderpreis i Bärenreiter Urtext Preis от Международния конкурс за камерна музика „Franz Schubert und die Musik der Moderne” в Грац (2018) и др. Ãtma Quartet е участвал в Davos Festival – Швейцария, Quatuors à Bordeaux и Festival des Musiques d’Été du Château de Lourmarin във Франция, както и във фестивали в Холандия, Испания, Полша и др.
Както и миналата година, поради рестрикциите около Covid-19, концертите в програмата на „Камералия“ са по-малко. На 28 октомври, в „Арт Хол Оборище 5”, ще свирят джаз музикантите Марио Станчев – пиано и Кристоф Ленконтан – контрабас.
Те ще представят Stantchev Soul Songs – авторски проект на нашия сънародник, който от десетилетия живее във Франция.
В същата зала е и последният концерт от „Камералия“ – на кларинетиста Дарко Бърлек (Словения) и Людмил Ангелов, с произведения от Шуман и Брамс.
Събитието е на 30.10, организира се в партньорство с посолството на Република Словения и отбелязва 30-годишнината от независимостта на Словения.
Снимки: cameralia.com и архив
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
Старопрестолният град Велико Търново е домакин на коледния концерт Vienna Magic на австрийския Йохан Щраус ансамбъл под палката на Ръсел МакГрегър...