Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сребърен пръстен-убиец е една от ценните находки на Мисионис

Проф. Николай Овчаров
Снимка: БГНЕС

Повече от 150 години е просъществувал късноантичният град Мисионис край Търговище, един от шестте големи археологически обекта в страната ни. Основание за твърдението на историците са множеството находки от различни периоди и с различна историческа и научна стойност, открити това лято. „Това е вторият град от късната античност /след Перперикон/, който ние откриваме, изграден в планински условия. Само допреди няколко години се смяташе, че не съществуват такива градове, но сега доказваме, че заради варварските нашествия, които удрят Римската империя, се измисля този труден за строеж вид град. Тази година видяхме резиденция на епископите от V-VI век, големи жилищни сгради, подобни на днешните блокове, улици под прав ъгъл и много находки от тази епоха“, обясни ръководителят на проучванията проф. Николай Овчаров пред БНР.

Находките от тази година са над 600 и удостоверяват, че градът е просъществувал от втората половина на 5 век до началото на 7 век. В периода XII-XIV век античният Мисионис се преименува в Косово и е един от 20-те големи градове на Второто българско царство.

Сред намерените предмети се откроява сребърен пръстен от XIV век с изящна украса от гранули, с куха касета, в която се слагала отрова и съзнателно направен отвор. Сравняват го с първия по рода си „пръстен-убиец“, открит от български археолози през 2013 г. в средновековния град Калиакра. Този обаче е от по-благороден метал – сребро и дава основание на учените да предположат, че е служел за разчистване на политически сметки.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Манастир на 900 години се появява от нищото при строеж на автогара в Созопол

При разкопки на мястото на новата автогара в черноморския град Созопол бе открит манастир от XI век, който е функционирал до края на XIII век. Предполага се, че обектът е бил унищожен от пожар, за което свидетелстват пластовете от въглении..

публикувано на 26.05.24 в 09:15
„За буквите“ на Черноризец Храбър

Кога е създадена глаголицата?

" Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки. Когато се кръстиха, бяха принудени (да пишат) славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: БОГЪ..

публикувано на 24.05.24 в 09:15
Снимка: Българска православна църковна община „Свети Седмочисленици“ в Рим

Отец Иван от Рим: Българите посрещат с изключителна духовна радост светлия празник 24 май

Най-голямото честване на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, извън пределите на България по традиция се провежда в Рим. Всяка година в навечерието на празника във..

публикувано на 22.05.24 в 15:40