Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виртуална обиколка из Музея на София

Снимка: архив

Регионалният исторически музей на София, който се помещава в сградата на някогашната централна столична баня, предлага нова възможност – виртуална обиколка на постоянната си експозиция. Тя се помещава в осем зали, проследяващи развитието на града от VI хил. пр. Хр. до средата на XX в.

Достъпът до нея вече е възможен във виртуалното пространство, където посетителят може да следва хронологичната линия или да отиде в конкретна зала, която го интересува. Сред артефактите са археологически находки, стенописи, икони и църковна утвар от софийските манастири, сватбената каляска и бюрото на княз Фердинанд, автомобил Мерцедес (1905 г.). Пресъздадени са интериори от жилища на заможни столични фамилии от предосвобожденския и следосвобожденския период и много други. Виртуалната разходка е осъществена чрез технология за 3D заснемане с камера. За някои от най-емблематичните експонати е налична и конкретна информация, чрез добавени интерактивни маркери.

Редактор: Дарина Григорова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Почитаме светите равноапостолни Константин и Елена

Днес православната църква се прекланя пред светиите Константин и Елена, възпяти като равноапостолни, защото подобно на апостолите са положили усилия за разпространение на Христовото учение. Свети Константин бил император на Византия през IV век. Той въвежда..

публикувано на 21.05.24 в 07:10
Петър Богдан Бакшев, нарисуван от Васил Горанов

Репродукция на първата българска история от XVII в гостува в президентството

Репродукция на ръкописа на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“ - първият исторически трактат за България, предшестващ с близо век знаменитата "История славянобългарска" на отец Паисий, ще бъде представен днес от 11.00 часа в..

публикувано на 21.05.24 в 06:30
Софиянци се тълпят да прочетат царския манифест с указа-закон за новата власт на превратаджиите

Български уроци – защо един военен преврат не води до "обнова"?

Преди 90 години, на 19 май 1934 г., движението "Звено" и Военният съюз в България извършват безкръвен преврат. В името на модернизирането на страната, наречено "обнова" те премахват Търновската конституция , забраняват партиите и македонската..

публикувано на 19.05.24 в 05:30