„Аз не избрах България, по-скоро тя избра мен!“. Така започва разговорът ни с един вдъхновен, влюбен в Чепеларе и в Родопите ирландец. Той се казва Реймонд Уилкинсон.
От 25 години съдбата му е свързана с малкия планински град, превърнал се в негов втори дом.
За пръв път пристига тук през 1996 г., заедно с група на Ротари клуб от родния му Монаган и се влюбва в Чепеларе завинаги.
„Това е малък град, тук всички се познават, цари топла атмосфера. Създадох нови приятелства и реших да се сдобия с малък, комфортен апартамент и да прекарвам тук шест месеца в годината“ – разказва пенсионираният учител.
И добавя, че в Чепеларе е попаднал в космополитна общност от чужденци, предимно от Ирландия, Великобритания, Финландия и дори от далечните Австралия и Южна Африка.
Това са хора, които много лесно са се интегрирали в българската действителност с всичките й противоречия. Реймонд е любознателен, обича да пътува и да научава нови неща за втората си родина. „Пътуването в България за нас е лесно, защото сме всички част от ЕС“ – казва той и добавя:
„Никога не ми се е налагало да шофирам тук, защото градският транспорт е чудесен. Същото важи и за ж.п. превоза! А те постоянно се подобряват! Така че е много лесно човек да се придвижва из страната.
И разбира се, предвид това, че съм пенсионер, в България е много по-евтино отколкото в Ирландия. Така че моите евро ми помагат да живея на по-широка нога тук отколкото у нас, в Ирландия.“
Подобно на повечето чужденци, и Реймонд се сблъсква с езиковата бариера.
Признава, че българският е доста труден, така и не успял да го научи, но пък около него има много българи, които владеят английски.
Да не говорим, че се движи сред себеподобни – щастливи чуждестранни притежатели на имоти, които, подобно на него, се наслаждават на родопското гостоприемство, мек климат и чиста природа. „Освен това българите и ирландците много си приличаме“, категоричен е Рейнолд Уилкинсон:
„Ние много обичаме да пием! Дали ще е уиски, бира, ракия или вино – българи и ирландци сме опитни пиячи! На второ място, и двата ни народа обичат да пеят. Българите изпълняват народни песни, но и съвременни шлагери! И ние, ирландците, сме същите – обожаваме да пеем. В момента сме трима съграждани от Монаган с имоти в Чепеларе. И като се съберем с чепеларци, става забавно, защото си организираме музикални сесии.“
През летните месеци, в центъра на малкия родопски град, българи и чужденци организират съвместни представления.
Тече интензивен културен обмен, който допринася за космополитната атмосфера на градчето. Реймонд се хвали, че вече имат богат репертоар от „песни и танци на народите“. Но двата ни темпераментни народа споделят още една обща черта, според Реймонд:
„На нас не ни се ляга да спим! Ние стоим до късно, докато пеем, пием и купонясваме заедно!
Има една ирландска дума, която се употребява за понятието „купон“ и тя е the craic. Не, това не е незаконно и по друг начин се изписва (от the crack – дрога). Craic е когато музиката засвири, хората се забавляват и се наслаждават на компанията с приятни разговори на хубаво питие. Тук, в Чепеларе, има много craic!“ – казва Реймонд Уилкинсон и заключава, че в любимия му родопски град е открил щастието и съдбата си!
Снимки: Реймонд Уилкинсон
През нощта ще е предимно ясно, с разкъсана средна и висока облачност. Ще духа слаб, в Източна България - до умерен южен вятър. В сряда ще е ветровито. Ще духа умерен, в Източна България и северно от планините - силен и поривист вятър от..
За ръст на заплатите от поне 10% във всички бюджетни сфери и по-значително увеличаване на доходите в образованието, здравеопазването и МВР през 2025 г. настояват от профсъюза КНСБ. В Бургас лидерът на синдиката Пламен Димитров обяви, че при..
Българката Саша Безуханова, международно признат мениджър в дигиталната индустрия и филантроп, беше отличена с престижната международна награда Women in Tech Global Lifetime Achievement Award 2024 за цялостен принос за ролята й за развитие на..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..