На 6 ноември православната ни църква и миряните отбелязват Архангелова задушница - ден, в който отдаваме почит на починалите. Този ден е винаги в първата събота преди Архангеловден (8 ноември), тъй като в православния календар съботният ден е отреден за почит към покойниците.
Във всеки православен храм в страната на Архангелова задушница се прави обща панихида, чете се молитва за душите им и се пали свещ. Близките на починалите посещават гроба им, преливат го с вино, прекадяват го с тамян, а след това раздават жито и храна за “Бог да прости“. Житото символизира възкресението, а хлябът и виното напомнят за Христовата жертва за сапасение на човечеството.
Архангелова задушница е последната голяма задушница в годината.
Съставил: Гергана Манчева
На 5 февруари Православната църква чества света мъченица Агатия (Добра) и мъченик Еладий. При римския император Деций Траян (249–251) имало жестоко гонение против християните. По това време в гр. Палермо, Сицилия, живеела млада девойка, на..
На 4 февруари Православната църква чества преподобни Исидор Пелусиотски – един от Отците учители на Църквата, теолог, автор на богословски съчинения. Роден около 360 г. в знатно семейство в Александрия, Египет. Получава отлично образование..
На 4 февруари с ритуал по полагане на цветя в Благоевград ще бъдат отбелязани 153 години от рождението на българския революционер Гоце Делчев. Церемонията в знак на почит към войводата ще се състои от 11:00 часа пред паметника на водача и идеолог на..
На 20 февруари православната църква чества паметта на свети Лъв, епископ Катански, свети Агатон, папа Римски и свети свещеномъченик Садок,..
На 21 февруари почитаме паметта на преподобни Тимотей и на свети Евстатий, архиеп. Антиохийски . Преподобни Тимотей Отшелник, италианец по..