72 % от ромите в страната не знаят, че има закон, забраняващ дискриминацията, сочи докладът „Дискриминация срещу ромите в Хърватия и България“, изработен от Център „Амалипе“ за България. 84 % от анкетираните не знаят за нито една организация, предлагаща подкрепа или съвет на хора, претърпели дискриминация. 86 % дори не съобщават за дискриминация, когато се сблъскат с нея.
Ромите се чувстват най-дискриминирани по отношение на училище, работа, здравеопазване и места за живеене. Все пак се забелязва повишаване на процента завършили средно и висше образование ромски младежи. Друг аспект на сегрегация е лошата инфраструктура и транспорт, липсата на регулация и законови разрешения за изграждане на прилични жилища, отчитат от „Амалипе“.
Снимки: БГНЕС
На официална церемония на 21 януари ще бъде връчен първият сребърен клоун на триото Тициано, Мари и Натали Балкански за техния номер с ролкови кънки на 12-ото издание на New Generation, част от 47-ия престижен Световен цирков фестивал в Монте Карло,..
България излезе от дълга политическа дрямка – 81 дни след шестия поред предсрочен парламентарен вот Народното събрание избра 105-ото правителство на страната. 125 депутати подкрепиха коалиционния кабинет, скрепен със споразумение между три от..
"Шенген" е най-знаковата дума в България за изминалата 2024 г. С 37% от гласовете люксембургското село, което е нарицателно за свободното придвижване на хора и товари в ЕС, оглави класацията в провежданото вече за четвърта година проучване от..
Във вторник , 21 януари, в сутрешните часове на места в котловините и равнините ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури..
Пред Петото издание на Софийския икономически форум президентът Румен Радев заяви, че през 2024 г. демокрациите се възползваха от политическите и..
България излезе от дълга политическа дрямка – 81 дни след шестия поред предсрочен парламентарен вот Народното събрание избра 105-ото правителство на..