72 % от ромите в страната не знаят, че има закон, забраняващ дискриминацията, сочи докладът „Дискриминация срещу ромите в Хърватия и България“, изработен от Център „Амалипе“ за България. 84 % от анкетираните не знаят за нито една организация, предлагаща подкрепа или съвет на хора, претърпели дискриминация. 86 % дори не съобщават за дискриминация, когато се сблъскат с нея.
Ромите се чувстват най-дискриминирани по отношение на училище, работа, здравеопазване и места за живеене. Все пак се забелязва повишаване на процента завършили средно и висше образование ромски младежи. Друг аспект на сегрегация е лошата инфраструктура и транспорт, липсата на регулация и законови разрешения за изграждане на прилични жилища, отчитат от „Амалипе“.
Снимки: БГНЕС
Възпоменателна церемония за жертвите на насилственото преименуване на българските турци по време на т.нар. Възродителен процес ще се състои днес в котленските села Ябланово и Филаретово. На 17, 18 и 19 януари 1985 г. в Ябланово избухват бунтове и..
В неделя над по-голямата част от страната ще се задържи предимно слънчево. На места в котловините и в равнините ще бъде мъгливо, но следобед ще настъпва временно подобрение на видимостта и разкъсване на облачността. Почти тихо време. Минималните..
Пореден протест заради смъртта на 18-годишната Андреа блокира пътя за Кюстендил при село Ябълково. Момичето загина преди 20 дни в катастрофа със свободно пуснати коне. Организаторите на протеста се заканиха, че няма да освободят движението,..
Във вторник , 21 януари, в сутрешните часове на места в котловините и равнините ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури..
Пред Петото издание на Софийския икономически форум президентът Румен Радев заяви, че през 2024 г. демокрациите се възползваха от политическите и..
България излезе от дълга политическа дрямка – 81 дни след шестия поред предсрочен парламентарен вот Народното събрание избра 105-ото правителство на..