Днес, 13 ноември, е ден за размисъл преди изборите за президент и парламент в България. Това означава, че кандидатите, партиите и коалициите, както и гражданите, нямат право да правят каквато и да е агитация. Същото важи и за самия изборен ден. Регламентът е въведен, за да остави на избирателите време сами да направят своя политически избор, без да са подложени на политически въздействия или да са провокирани от политическа реклама.
Всякакви социологически проучвания и класации са недопустими, защото могат да манипулират избора в полза на един или друг кандидат или политически партии и формации.
Въпреки това, в социалните мрежи се прокрадват находчиви форми на сондажи, които в крайна сметка донякъде успяват да наклонят везните към определени политически сили. Целта на тези класации е да мобилизират колебаещите се и по някакъв начин да ги накарат да гласуват. Така, в последния момент до урните отиват и хора, водени от надеждата да променят хода на вота.
И все пак, в същността си понятието „размисъл“, поставя на преден план свободата на избора, като основен принцип на демократичното общество, в което живеем. Лишен от политическа агитация и предизборни лозунги, денят приканва избирателите да останат сами със съвестта си и трезво да преценят кого искат да подкрепят и дали той ще оправдае доверието им.
Разбира се, идеята изглежда утопична, предвид различните форми на информация, която достига до нас, но въпреки това „денят за размисъл“ нееднозначно показва, че всеки от нас има право на личен избор.
В брой 36 на предаването слушайте: Каква е България в очите на италианците и как се променя отношението на италианските медии към страната ни – интервю с българката Ирина Стоилова, която е част от международния отдел на медийната корпорация Rai;..
Подкрепата за ГЕРБ е 26.0%. Лидерът на партията Бойко Борисов се ползва с най-високо доверие сред политиците - 24.4%, но и със значително недоверие - 49.4%, сочи представително проучване на "Алфа Рисърч", проведено от 15 до 20 януари. "Продължаваме..
В Националния исторически музей днес се открива изложбата "Древни находки нови открития. Археологически сезон 2024". През 2024 г. музеят проведе археологически проучвания и теренни изследвания на 22 обекта при които са открити над 1400 движими..
След близо 80 години, нова гнездова колония на застрашения къдроглав пеликан се сформира в България. Птиците заеха изкуствени острови, изградени от..
Ползите за България от пълното влизане в "Шенген" се оценяват на над 800 млн. евро годишно. Най-големи ще са за производителите и износителите. Но..
Българо-албанска бизнес камара ще подпомага връзките между албанската и българската общност в сферата на бизнеса, като амбицията е да създаде едно уникално..