Само изключително ниската избирателна активност попречи на Румен Радев да спечели с лекота втория си президентски мандат, докато в парламентарната надпревара начело застана новата партия “Продължаваме промяната” - противно на социологическите прогнози за победа на бившите управляващи от ГЕРБ.
Възможно ли е мобилизация на потенциални избиратели в полза на проф. Анастас Герджиков да стопи разликата от близо 22% в полза на сегашния държавен глава и за кого ще дадат гласовете си симпатизантите на ДПС на втория тур на президентските избори?
“Изглежда, че биха ги дали за Анастас Герджиков – отговаря пред БНР Ирена Тодорова, преподавател в департамент “Политически науки” в НБУ. – Не смятам обаче, че едни 10% магически биха се появили в негова подкрепа, защото не е ясно колко силно ДПС ще успее да мобилизира своя електорат. Все пак ми се струва, че Румен Радев ще запази първата позиция. От днешна гледна точка той изглежда най-популярната фигура и надскача много партийния резултат и на БСП, и дори на “Продължаваме промяната” – нещо, което не се случва при другите фигури, които се кандидатираха за президент.”
За разлика от предишните два вота през годината, този път политическите анализатори провиждат шанс най-после да бъде съставен редовен кабинет. Партията на бившите служебни министри и харвардски възпитаници Кирил Петков и Асен Василев вече обяви, че ще търси подкрепа сред всички парламентарни сили с изключение на ГЕРБ и ДПС.
БСП ще се окаже своеобразен диспечер в съставянето на кабинет, смята социологът от “Галъп” Първан Симеонов.
Истината е, че ясно беше потвърден мандатът за промяна, тъй като протестните формации преляха кръв към “Продължаваме промяната” – заявява той пред БНР. – Освен това БСП вече няма да бъде пречка, тъй като не се сбъднаха опасенията, че може да получи втория мандат. И трето, народът показа, че ако и сега не се състави кабинет, на следващите избори може да направи още по-резки неща. Струва ми се, че този път има достатъчен попътен вятър за сформирането на правителство и пространството за маневриране е по-голямо.”
Според политолога Страхил Делийски кампанията на ГЕРБ е била агресивна, арогантна и изцяло прицелена в спирането на ерозионните процеси в партията.
“Бойко Борисов успя да го постигне по един забележителен начин, но цената, която всички платихме от този тип поведение, беше неприятната кампания, станала една от причините за ниската избирателна активност – казва пред БНР Страхил Делийски. – Що се отнася до “Продължаваме промяната”, формацията спечели горе-долу със същия резултат, с който “Има такъв народ” през юли т.г. Но този път ще имаме друг тип играч, около който ще се завърти отговорността по съставянето на следващ работещ кабинет. Прогнозата е малко по-оптимистична – имаме по-технологична заявка, а не толкова търсене на конфликти и деструкция, затова и този проект е подходящ за краткосрочни управленски цели.”
Заявките за съставяне на коалиционно правителство са силни, но съществуват и мнения, че кабинетът не трябва да бъде направен „на всяка цена“. Доц. Николай Димитров, социален психолог и преподавател в Софийския университет, не вижда нищо лошо, ако и следващото Народно събрание не успее да излъчи правителство.
“Наистина служебното правителство има ограничени правомощия, и до голяма степен разчита в дейността си на актове на Народното събрание, но вече повече от половин година виждаме, че то работи добре – коментира той пред Радио България. – Основният въпрос, който се поставя от политицитее, че държавният бюджет за следващата година трябва да бъде изготвен от правителството. Първо, няма проблем той да бъде направен от служебния финансов министър и да бъде гласуван от редовен парламент. И, второ, според законодателството, ако не се приеме бюджет за следващата година, остава валиден гласувания за текущата година. Така че не е кой знае колко опасно за трети път да няма редовно избрано от Народното събрание правителство.”
Социологическите прогнози претърпяха провал при определянето на първата политическа сила в парламентарния вот, но също така и с факта, че не предвидиха влизането в парламента на партия “Възраждане”, която се обявява за отмяната на всички противоепидемични мерки, както и за излизането на България от ЕС и НАТО. Така 47-то Народно събрание се очертава да бъде съставено от 7 политически сили, а дали действията им ще имат синергиен ефект върху бъдещето на България – предстои да разберем.
Съставил: Диана Цанкова
Снимки: БНР, БГНЕС, личен архив
В „България днес“ отбелязваме Деня на християнското семейство - 21 ноември с разговор-прозрение на Дарина Григорова с отец Сергий Павлов, предстоятел на храма „Успение на Пресвета Богородица“ в столицата за любовта, семейството и изкушенията на делника...
В петък вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България – бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но следобед от северозапад бързо ще започне..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на София, съобщи БТА. Като възможна нова локация се обсъжда част от сградата на Професионалната гимназия..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..