Българите в САЩ имаха възможност да упражнят правото си на глас в 55 избирателни секции. Машинно гласуване имаше в осем от тях - в столицата Вашингтон, Ню Йорк, Атланта, Сиатъл, в района на Чикаго и Лас Вегас.
Междинните данни от вота в Америка показват, че на изборите „2 в 1“ са се отзовали повече българи, отколкото през юли, но дори и повече, отколкото през април, когато бе отбелязана рекордна активност. При огромния интерес през пролетта, по данни на ЦИК, общият брой на намерените в избирателната кутия действителни гласове е бил над десет хиляди, или около 3,5% от българската общност в САЩ, припомня кореспондентът на БНР във Вашингтон Младен Петков, позовавайки се на неофициалните данни на МВнР. През юли в САЩ за български парламент са гласували малко над 8900 души.
За съпоставима с юлската избирателна активност в секцията в Лас Вегас съобщи за Радио България Мария Самичкова. Там правото си на вот са упражнили около 600 българи при българска диаспора между 8000 и 10 000 души. „Активността е ниска. Много от хората тук работят на различен график - това е град с ритъм 24/7”, уточни сънародничката ни, която от години живее в Америка и отговаря за връзките с обществеността на българите в Невада. Тя съобщи още, че в следобедните часове на изборния ден в тяхната изборна секция е гласувал Кубрат Пулев. Българският боксьор е в Щатите за участие в специална гала, на която ще премери сили срещу ММА боеца и бивш шампион на UFC Витор Белфорт.
Справяне с корупцията в България – това е основният мотив, извел сънародниците ни отвъд океана до урните. „Хората искат да гласуват за нещо ново и различно, но от дълго време не съм виждал смислена кампания“, казва Петьо Терзиев, член на изборната комисия. „От години участвам в избори тук и досега не сме имали проблеми с нарушения в изборния ден“, коментира българинът:
Ина Василева е гласувала за президент и Народно събрание, тъй като желае чрез вота си да спомогне за подобряване на ситуацията в България. Казва, че е имало някои смислени политически послания, които са стигнали до нея като избирател, но други определя като „цирк“, базиран на клевети.
„Не очаквам бърза и внезапна промяна, но очаквам корупцията да бъде ограничена и спряна. Също така очаквам на моите родители и по-възрастните хора в страната да им бъде осигурен по-добър начин на живот, по-високи пенсии и по-достойни старини. Виждам нови лица в българската политика, които биха могли да постигнат това. Затова дойдох да гласувам за пореден път. Надявам се тези лица да останат верни на себе си и да се борят срещу корупцията и неправдите. Мисля, че българите в чужбина трябва да гласуваме, защото голяма част от нас са напуснали България не по собствено желание, а принудени от икономическата среда, какъвто е случаят с мен. И като хора, които се надяваме да се върнем и да си харчим пенсиите впоследствие в България, имаме право да гласуваме за посоката, в която България ще се развива в бъдеще.“
Интервюта: Мария Самичкова, Лас Вегас
Съставил: Елена Каркаланова
По информация на посолството на България в Пекин към момента няма постъпили сигнали за пострадали български граждани при земетресението в Тибет, Китай. Това са съобщили за БТА от Министерството на външните работи. Най-малко 95 души са..
Българската компания "Балкан Агрикалчъръл" получи златен лиценз за инвестиционен проект в Египет, съобщи Българското посолство в Кайро. В последния ден от м.г. египетският министър на инвестициите и външната търговия Хасан ал Хатиб връчи общо девет..
Международен литературен конкурс под надслов "Олтарите на българския дух" обявиха Литературен кръг "Любородец", Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина и Салон за българската култура и духовност – Чикаго. Това съобщи порталът..