За седми пореден път в демократичната си история България избира президент на републиката. Изборът се извършва пряко от българските граждани на всеки пет години, като президентът може да бъде преизбиран само веднъж.
Днес е вторият тур на вота за държавен глава, в който гласоподавателите избират между две двойки президент и вицепрезидент, чиито кандидатури са издигнати от Инициативни комитети. Това са, от една страна, Румен Радев и Илияна Йотова, от друга – Анастас Герджиков и Невяна Митева.
Какви са правомощията на държавния глава?
Съгласно Конституцията на Република България, той е призван да обединява нацията и да я представлява в международните отношения. Президентът има право да отправя обръщения към народа и към Народното събрание и посредничи при съставянето на правителството, след избирането на народните представители.
Сред важните правомощия на държавния глава са насрочването на избори за народни представители, свикването на Велико народно събрание за промени в конституцията, насрочване на изборите за евродепутати. В правомощията на президента е да назначава ръководителите на дипломатическите представителства и постоянните представители на България в международни организации, по предложение на МС. Той назначава и освобождава от длъжност висши държавни служители.
Като върховен главнокомандващ на въоръжените сили на България, той назначава и освобождава висшия команден състав на въоръжените сили и произвежда висши офицери в по-висок чин. Президентът председателства Консултативния съвет за национална сигурност и има пълномощия да обявява война, военно или извънредно положение, пълна или частична мобилизация. Въпреки че не принадлежи към нито една от трите власти – законодателна, изпълнителна и съдебна, президентската институция разполага с немалко лостове да наклонява политическите везни в една или в друга посока. През изминалите 30 години практиката неведнъж е показала как държавният глава може да влияе на законодателния процес. Особено при липсата на редовна власт, отговорността за държавното управление се прехвърля в неговите ръце и той се превръща в най-овластената фигура на политическата сцена в страната.
Така например, чрез назначаването на служебни правителства в условията на политическа криза, президентът може да промени модела и посоката на управлението. Илюстрация за това е решението на президента Петър Стоянов, който след протестите срещу правителството на БСП и свалянето на премиера Жан Виденов през 1997 г., назначи служебен кабинет, който въведе валутния борд и прие Национална програма за подготовка и присъединяване на България в НАТО. Така той отряза пътя към властта на партията с преобладаващо мнозинство в парламента.
Президентът има право да сключва международни договори от името на държавата, а също и да утвърждава промени на границите и на административно-териториалните центрове, по предложение на правителството.
По Конституция, президентът награждава изявени личности – български и чужди граждани с ордени и медали. Това са: „Стара планина”, „Св. св. Кирил и Методий”, „За гражданска заслуга”, „За военна заслуга”, „Мадарски конник” и „За храброст”.
В своите държавни функции, президентът е подпомогнат от вицепрезидент, който се избира пряко от народа в една листа с президента. В правомощията на вицепрезидента е да предоставя убежище, да помилва осъдени, да дава и възстановява българско гражданство, както и да освобождава и лишава от него. Вицепрезидентът обаче няма право да замества президента в случай на негово отсъствие. В същото време може да встъпи в длъжността на президент, при предсрочно прекратяване на президентския мандат до провеждането на нов избор за президент.
Редактор: Дарина Григорова
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на София, съобщи БТА. Като възможна нова локация се обсъжда част от сградата на Професионалната гимназия..
Вицепрезидентът Илияна Йотова изтъкна, че променените текстове в Конституцията са се обърнали срещу създателите им. Пред журналисти Йотова коментира, че "заради тези промени в Конституцията не може да се избере днес председател на Народното събрание"...
77% от работещите в средното образование са готови да излязат на протест с искането да бъдат увеличени заплатите в сектора, според национално проучване на КТ "Подкрепа". Половината от анкетираните се обявяват за национална ефективна стачка, около 25% –..
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет “Св. Климент Охридски” предостави за безплатно ползване чат..
През нощта ще бъде предимно ясно. Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне. Сутринта ще бъде студено с минимални температури между минус 7° и минус..
Протестно шествие под надслов “Нито една повече”, организирано от “Феминистки мобилизации”, ще се проведе на днешния Международен ден за елиминиране на..