Историята е породена от реалната житейска съдба на две български сирачета, осиновени от американско семейство и изоставени само една седмица по-късно. Но истинският случай е само отправна точка за сюжета на „Чичо Коледа“, казва режисьорът Ивайло Пенчев. Филмът носи духа на Коледа и преплита съдбите на няколко герои. В центъра на сюжета са дете, което мечтае да има семейство и мъж в костюм на Дядо Коледа, който е загубил паметта си. Върху тази основа режисьорът и сценаристите – колеги от БНР Весел Цанков и напусналият ни без време Божан Петров, разказват една смешно-тъжна история, в която всеки може да открие себе си.
„Поставени са сериозни теми и въпроси, над които зрителят може да разсъждава и търси отговори – за семейството, за приятелството, за прошката, за лицемерието в обществото ни и основно – за любовта във всичките ѝ измерения. Естествено финалът е с щастлив край, защото това е една коледна, бих казал семейна история, подходяща за всички възрасти.“
Доказателство за това са множеството деца на премиерната прожекция в Зала № 1 на НДК, които не помръднали от местата си, запленени от филмовата приказка. Смях през сълзи пък било преживяването за по-големите. На въпроса трудно ли се прави български филм за Коледа Ивайло Пенчев категорично отговаря:
„Трудно е, особено когато се прави комедия, защото това е най-сложният жанр. Много по-лесно можеш да разплачеш зрителя, да го стреснеш с някакви ужаси, отколкото да го разсмееш. И така е в целия свят.“
За него обаче е важно смехът да съществува само когато е породен от смислени неща.
„Аз съм противник на клоунадата в киното, харесвам интелигентния хумор и чрез хумора да разкажем за важните неща, които ни вълнуват като хора.“
И на принципа „когато нещо работи, не го променяй“, режисьорът отново избира актьори, с които е работил и в предишните си два проекта – „Летовници“ и „Като за последно“. Сред тях са Филип Аврамов, Малин Кръстев, Васил Банов, Стефан Денолюбов, София Бобчева, Китодар Тодоров и Аня Пенчева.
„Първо, много харесвам тези актьори. Второ, те са великолепни майстори в това, което правят. И трето, избрах ги, защото се опитвам да ги провокирам да изиграят нещо различно, което не са играли в театъра като герои. На тях също им е интересно това да се случва. Разбираме се без много приказки, само с намигане или поглед. Всеки един от тях ще ви изненада, обещавам ви.“
Изключително впечатление прави и малкият Ален Ангелов, син на актьора Деян Ангелов, който влиза в главната роля.
„Изключително даровито дете. Той, според мен, е бъдеща звезда. Изключително дисциплиниран , много добре подготвен идваше на снимки, много лесно се работеше с това дете“ – обяснява режисьорът.
За по-големите зрители „Чичо Коледа“ вплита в себе си и политическа сатира, свързана с днешното ни битие, която обаче ще се разбере безпогрешно от всички българи по света.
„Преди дни се върнах от Германия, където направихме голямо турне с предишния ми филм „Като за последно“ с участието на Васил Банов и Мария Бакалова и имахме срещи с много българи там. Бяхме в шест града, сред които Мюнхен, Берлин, Франкфурт и по време на срещите с публиката след прожекциите усетихме една носталгия у тези хора, които живеят в чужбина, но имат истинско отношение към България. Сатирата, която вкарваме в „Чичо Коледа“ би се разбрала от всеки един българин, защото ние сми свидетели на политическите събития. Във филма те са индиректно загатнати, намесени са и президент, и премиер, но те са събирателни образи в историята ни.“
Филмът „Чичо Коледа“ вече е носител на Наградата на публиката на фестивала „Златна Роза“ и Наградата на град Варна на „Любовта е лудост“ това лято. А желанието на режисьорът Ивайло Пенчев е зрителите на филма да погледнат на себе си с усмивка и в крайна сметка да си кажат – „Животът е прекрасен!“. Особено в навечерието на Рождество Христово!
„Коледа е чудесен празник и пожелавам на вашите слушатели и на всички българи хубави празници, много усмивки, много късмет и… вярвайте в Чичо Коледа. Когато вярваме, нещата ще се сбъднат!“
Снимки: @ChichoKoledaMovie
Преди дни в Благоевград беше представен цветен графити-стенопис, създаден във връзка със 20-ата годишнина от членството на страната ни в НАТО. Стрийт-арт творбата може да се види на ул. "Славянска" №65 и е реализирана с подкрепата на..
Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо лице. Петото издание на кинофестивала "ОКО" дава тази възможност от 8 до 15 ноември, като за първи..
Националното живописно триенале с тема “Мостове” събира 84 съвременни творци, които ще покажат 106 творби в Художествената галерия “Христо Цокев” в Габрово. Тазгодишната тема на изложбата – “Мостове”, включва два аспекта, пояснява д-р Нели..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път..