Нова платформа представя художници, резбари и зографи, работили в църквите на София от 1878 до 1944 г. Тя е проект на Института за изследване на изкуствата при Българската академия на науките, който се осъществява с финансовата подкрепа на Столична програма „Култура“ – 2021 г. Платформата, наречена „Визуализирайки сакралното: регистър на академични художници, зографи и резбари, работили в църквите на София (1878-1944)”, е достъпна на този адрес.
Освен че ще представя систематизирана информация за творците, работили в църквите на София в периода от Освобождението до средата на ХХ век, тя ще съдържа и дигитална библиотека с материали, свързани с християнската култура в България от периода. Очаква се платформата да бъде двуезична, но към момента е достъпна само на български език.
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София. Биеналето, както и в предишни негови издания, няма тема. “Целта е да се даде възможност на..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София...