На 7 декември се навършват 130 години от рождението на пионера на българското кино Васил Гендов. Уникална изложба ще разкаже за живота между театъра и киното насъздателя на първия български игрален филм „Българан е галант“. Експозицията е съставена от 30 табла в размер 70 х 100, посветени на различни теми от биографията и творческия път на Васил Гендов, и десетки ценни експонати и документи, които досега не са напускали музейните и архивни хранилища. Ще се запознаем с неизвестни за широката публика факти за основоположника на българското кино, а така също и с непоказвани досега фотографии, документи от личния му архив, предаден в Националния исторически музей. Ще бъде експониран и най-старият оцелял до днес български филмов плакат, изработен за филма на В. Гендов „Бай Ганьо“ (1922), опазен и съхранен в Държавна агенция „Архиви“.
Изложбата „Васил Гендов. Живот между театъра и киното“(в залата на ДА „Архиви“ от 7декември до 13 януари)не само ще отдаде почит на един от основателите на българското филмово изкуство, но и ще приближи съвременната публика до реалните размери на неговата значимост и неоценим принос в българската култура от първата половина на ХХ век.
Съставил: Йоан Колев
Късометражният филм "Човекът, който не можеше повече да мълчи" – копродукция между Хърватия, Франция, България и Словения, и "Стажантът" с участието на актрисата Мария Бакалова са продукциите с българско участие, включени в надпреварата за..
Петима автори и четирима преводачи ще са резиденти на Къщата за литература и превод през 2025 г. Писателите ще работят върху свои проекти, а преводачите ще търсят нови български автори и заглавия за превод, които да предложат на подходящи..
В Българския културен институт в Берлин (Leipziger Str. 114 – 115, 10117 Berlin) тази вечер от 19.00 ч. се открива изложбата "Полет" на художника Маргарит Цанев – Марго (1944-1969). Рисунките са собственост на семейството на автора, а акварелите..