Високото пеене от благоевградските села Долен и Сатовча е вписано от ЮНЕСКО като нематериалното културно наследство на човечеството. Решението е взето на 16-тата сесия на Междуправителствения комитет за опазване на нематериалното културно наследство. Кандидатурата е представена от Института за етнология и фолклористика на Българската академия на науките.
Високото пеене от региона е уникален четириглас и за пръв път получава международно признаниепрез 1988 г., когато певиците от Долен и Сатовча са отличени с Хердеровата награда.
ЮНЕСКО за 6-ти път поставя България в този списък, където вече са Бистришките баби, нестинарството, чипровското килимарство, празника Сурва от Пернишко и мартениците, които представи заедно с Румъния, Молдова и Северна Македония.
Всеки празник има свой аромат, "одежди" и мелодии. Така е и с Коледа. "За Коледарските песни и тяхното предназначение малко се знае, и малко се говори, а даже и грешни неща се казват. Но по-важното е, тези песни да ги има!" – казва в интервю за Радио..
Сутринта на Коледа вече навсякъде се е разнесла най-радостната вест на Земята – че се е родил Божият син, затова денят е особен и трябва да се отпразнува със специално внимание и много празнични обреди. След тихата и свята нощ, когато българите се..
Бъдни вечер, наричана някога и Бъдник, Малка Коледа или Неядка, била възприемана като част от тъмен, страшен период, зареден с мощен потенциал за влияние върху цялата следваща година. Затова нощта срещу Коледа е свързвана с предсказания, молитви и..
Сутринта на Коледа вече навсякъде се е разнесла най-радостната вест на Земята – че се е родил Божият син, затова денят е особен и трябва да се отпразнува..
Всеки празник има свой аромат, "одежди" и мелодии. Така е и с Коледа. "За Коледарските песни и тяхното предназначение малко се знае, и малко се говори,..