През Новата година държавната администрация ще се раздели с 15% от служителите си, ако правителството следва споразумението между коалиционните партньори. Според финансовия министър и вицепремиер Асен Василев близо 30 хил. служители ще трябва да отидат на трудовата борса.
Всеки министър има поставена задача да огледа неефективно работещите структури, за които отговаря, и да предложи съкращения, оповести неотдавна пред бТВ Асен Василев. По думите му, само в централната администрация работят около 250 хил. души. Според министъра за “оптимизацията” ще допринесе и фактът, че дублираните във всяко министерство и във всяка държавна структура дирекции ще минат под обща шапка, предлагайки споделени услуги. „В момента сме на най-ниската безработица и ако има момент, в който пазарът на труда да може да поеме тези хора, това е настоящият“, коментира той.
Ако съкращенията се проведат бързо и по силата на предварително оповестените числа, това ще създаде напрежение в обществото, смята бившият социален министър и експерт по социална политика Христина Христова.
Бъдещи протести предрече и главният икономист на КНСБ Любослав Костов: „Това мога да ви го гарантирам, тъй като 30 хил. души означават една пета от общото равнище на безработните в цялата страна. Това е шоково вдигане.“
„Мисля, че всяко административно звено трябва да бъде подложено на сериозен и качествен анализ – казва още Христина Христова. – При подобен анализ може да се окаже, че няколкото агенции в социалната сфера имат нисък административен капацитет и по-скоро се нуждаят от укрепване, отколкото от съкращаване – да не говорим за условията на труд в тях, за социалните работници и специалисти, за недостатъчно мотивиращото им възнаграждение. Повечето от тези специалисти работят пряко с хора, при това от уязвимите групи на социалнослабите, с увреждания, на възрастните и самотните, които се нуждаят от социални услуги и подкрепа. Въобще това ще бъде трудно.“
Социалният експерт признава, че съществуват многолюдни администрации и в министерства, и в общини, затова и е необходима спешна координация с Агенцията по заетостта. Освен това тя препоръчва в Плана за заетост за 2022 г. да се предвидят мерки за професионална преквалификация, тъй като много от съкратените ще се нуждаят от обучение преди отново да се включат в пазара на труда. „Това са хора като всички нас със своите семейства и проблеми, трябва да се подхожда много предпазливо и да им се оказва подкрепа“, апелира Христина Христова.
Съставил: Диана Цанкова по интервю на Грациела Ингелска от БНР-“Хр. Ботев”
Снимки: архив
В дните 22 и 23 ноември Българската православна църква ще отбележи тържествено 100 години от освещаването на Патриаршеския ставропигиален храм-паметник "Св. Александър Невски". Цял един век катедралата е "свидетел на всички вълнения, надежди и..
В петък вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България – бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но следобед от северозапад бързо ще започне..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на София, съобщи БТА. Като възможна нова локация се обсъжда част от сградата на Професионалната гимназия..
На Терминал 2 на софийското летище днес бяха открити нови паркинги с над 1000 паркоместа, включително специални зони за хора с ограничена подвижност и..
Националната пощенска служба на Бългрия организира за 30-а поредна година конкурс за най-красиво писмо до Дядо Коледа. Писмата трябва да бъдат..
Българският посланик в Япония Мариета Арабаджиева и преводачът Елена Куцарова запознаха учениците от гимназия “Нагареяма” в префектура Чиба с..